Jest nowe 200 zł, a będzie też 500 zł [rewers]

Czytaj dalej
Fot. Fot.Pawel Nowak / Polskapresse
Agnieszka Domka-Rybka

Jest nowe 200 zł, a będzie też 500 zł [rewers]

Agnieszka Domka-Rybka

12 lutego pojawią się nowe 200-złotówki, m.in. z ułatwieniami dla niewidomych, a być może w przyszłym roku zapłacimy banknotem 500 zł.

- Jeszcze kilka lat temu klienci bardzo rzadko płacili za zakupy banknotem 200-złotowym, ale teraz to jest już na porządku dziennym - twierdzi pani Maria, ekspedientka w bydgoskim sklepie Społem.

- Oczywiście dla mnie to kłopot, bo przecież muszę mieć zawsze do dyspozycji pieniądze na wydanie reszty. Staram się więc przekazywać z opóźnieniem utarg do banku, żeby w kasie ich nigdy nie brakowało. Jak będzie, gdy pojawi się 500 zł w jednym papierku? Nie sądzę, że wszyscy nagle zaczną tak płacić. Wypłata wielu Polaków składa się zaledwie z dwóch takich banknotów - komentuje pani Maria.

- Pamiętam, jak wszyscy dziwili się, gdy w 2011 roku Jarosław Kaczyński kupił artykuły żywnościowe i podał ekspedientce całe 200 zł - wspomina pani Ewa, pracownica małego spożywczaka na inowrocław-skim osiedlu Rąbin. - Nawet nasi klienci komentowali, że prezes PiS nie ma pojęcia, że Polacy nie używają takich pieniędzy. Jednak od wtedy dużo się zmieniło. Klienci często płacą nam banknotami o nominale 200 zł.

Te słowa potwierdzają liczby. Według danych Narodowego Banku Polskiego, w ostatnich dwóch latach liczba banknotów o tym nominale wzrosła o 55 mln sztuk, a tylko w 2015 roku o 33 mln.

18.03.2008 lodz. zanim pracownicy duzych sklepow beda mogli odpoczac w swieta czeka ich spory wysilek. w wielka sobote tesco pracuje do godz 18 tej nz.
NBP Na awersie umieszczono portret króla Zygmunta I Starego. Na rewersie znajdziemy m.in. złoty ornament.

Sprzedawcy nie obawiają się wprowadzenia 500 zł. - Nie sądzę, byśmy mieli kłopoty z wydawaniem reszty - usłyszeliśmy w sklepie sieciowym 5.10.15 w Nakle oraz w masarni w Cekcynie.

500-złotówka ma pojawić się najwcześniej w przyszłym roku. Znajdzie się na niej wizerunek króla Jana III Sobieskiego. „Celem wprowadzenia nowego nominału jest obniżenie kosztów emisji i sprawne zarządzanie zapasem strategicznym banknotów” - czytamy w komunikacie NBP.

Tymczasem już niedługo - 12 lutego - pojawi się nowy wzór banknotu 200-złotowego. Umieszczono na nim portret króla Zygmunta I Starego. Projekt graficzny się nie zmienił. Jednak zastosowanie nowych, bardziej zaawansowanych technologicznie zabezpieczeń spowodowało, że różnice między banknotami, starej i najnowszej emisji, są wyraźnie widoczne. I tak np. na nowym umieszczono nitkę okienkową z efektem zmienności optycznej. Jej fragmenty zmieniają kolor ze złotego na zielony, a znajdujący się na niej wzór szachownicy porusza się w obu płaszczyznach.

Na przedniej stronie banknotu (awers) znalazł się także ozdobny element graficzny, zmieniający kolor ze złotego na zielony (tzw. królewski symbol), a na tylnej (rewers) złoty ornament.

Tak jak w przypadku niższych nominałów wzbogacono znak wodny: podczas oglądania pod światło oprócz wizerunku władcy widoczne jest także oznaczenie nominału.

Zmieniono również znak recto-versob (recto: z prawej, verso: z lewej) i obecnie elementy nadrukowane po obu stronach banknotu składają się w wizerunek korony w owalu dopiero oglądane pod światło.

Lewa część banknotu, gdzie znajduje się znak wodny, jest niezadrukowana, dzięki czemu banknot wydaje się nieco jaśniejszy, a znak wodny jest lepiej widoczny. Wprowadzono także dodatkowe ułatwienia dla osób niewidomych i niedowidzących. Pierwsze z nich to 10 ukośnych pasków umieszczonych wzdłuż krótszych krawędzi banknotu. Dodajmy, że taką samą technologię zastosowano również w nowej serii banknotów euro.

Drugie ułatwienie to zmodyfikowany wzór geometryczny w lewym dolnym rogu - trójkąt w przypadku 200 złotych - wykonany z drobnych kółek, bardzo dobrze wyczuwalnych w dotyku.

- Pieniądze o niższych nominałach ze zmienionymi zabezpieczeniami pojawiają się w naszych portfelach od kwietnia 2014 roku i stanowią już ponad 30 proc. wszystkich banknotów 50 i 100 złotych i prawie 60 proc. niższych nominałów - powiedział prof. Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego. - Z badań wynika, że Polacy są z nich zadowoleni.

I jeszcze jedna ważna sprawa: wszystkie dotychczasowe banknoty pozostają ważne bezterminowo.

Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.