Jeśli nie masz etatu, załóż własną firmę

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Alabrudziński
Małgorzata Goździalska

Jeśli nie masz etatu, załóż własną firmę

Małgorzata Goździalska

Powiatowy Urząd Pracy we Włocławku ma dotacje na rozkręcenie biznesu.

Ponad 5 milionów 175 tysięcy złotych jest w tym roku na dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. To oznacza, że 225. bezrobotnych skorzysta z pieniędzy Powiatowego Urzędu Pracy we Włocławku. - Pieniądze na dotacje mamy z kilku źródeł: z Funduszu Pracy, z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz Programu Operacyjnego Wiedza-Edukacja-Rozwój - mówi Roman Torzewski, kierownik działu instrumentów rynku pracy.

W tym roku przyznawane będą dotacje w wysokości 23 tysięcy złotych. Chętnych do zdobycia pieniędzy na rozkręcenie własnego biznesu nie brakuje. Ale, jak podkreślają pracownicy PUP, to oferta nie dla każdego. Dla kogo? Zdecydowanie, dla aktywnych.

W ubiegłym roku włocławski PUP przyznał 272. dotacje dla rozpoczynających własny biznes. Poszło na to prawie 6 milionów złotych. - Większość bezrobotnych zdecydowała się na założenie firm świadczących różnego rodzaju usługi: fryzjerskie, kosmetyczne, kelnerskie, barmańskie, polegające na sprzątaniu, bo tego typu działalność daje szansę utrzymania się na rynku - mówi kierownik Torzewski.

Z danych PUP we Włocławku wynika, że zdecydowana większość, bo około 70-80 procent firm, które rozpoczęły działalność z pomocą dotacji, utrzymuje się na rynku dłużej niż rok czy dwa lata. W tym czasie jednak początkujący przedsiębiorcy płacą obniżoną stawkę na rzecz ZUS - około 400 złotych.

Potem, gdy składka naliczana jest w wysokości ponad 1100 zł, wielu właścicieli takich firm rezygnuje... albo prowadzi działalność na czarno. - Nie jestem w stanie zarobić więcej niż 1200 złotych miesięcznie - mówi była właścicielka firmy. - Gdybym prowadziła legalnie działalność, cały zarobek musiałabym oddać ZUS-owi. Wyrejestrowałam więc firmę. Pozostał mi po niej tylko samochód, który kupiłam po przyznaniu dotacji. I znów szukam pracy.

Małgorzata Goździalska

Zajmuję się problematyką samorządową, sprawami kryminalnymi, problemami społecznymi. W imieniu Czytelników podejmuję skutecznie interwencję.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.