Jesienią porozmawiamy u nas o pomocy z programu "Za życiem"

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Jolanta Zielazna

Jesienią porozmawiamy u nas o pomocy z programu "Za życiem"

Jolanta Zielazna

Nieco ponad 100 świadczeń z ustawy "Za życiem" wypłacono do tej pory w kujawsko-pomorskich gminach.

Rządowy program "Za życiem" obowiązuje od początku bieżącego roku. Niedawno zaś zaczęły się jego ogólnopolskie konsultacje. Mają potrwać prawie rok i być prowadzone głównie ze środowiskami osób niepełnosprawnych.

4000 zł dla setki dzieci

Przyjęty w końcu ubiegłego roku rządowy pogram pomocy "Za życiem" związany jest z ustawą o tym samym tytule.
Bardzo obszerny i wielowątkowy program kojarzony jest przede wszystkim z jednorazowym świadczeniem 4 tys. zł, jeśli urodzi się dziecko upośledzone, obarczone ciężką i nieuleczalną chorobą, która powstała w życiu płodowym lub podczas porodu.

Do tej pory w naszym województwie na to świadczenie wypłacono ponad 428 tys. zł. Wystąpili o nie rodzice w 50 gminach. Najwięcej - w Bydgoszczy - 20 osób, w Toruniu -16, Grudziądzu - 6, Sępólnie Krajeńskim - 5. Najczęściej to 1-2 osoby.

Jednak działania wspierające rodziny z niepełnosprawnym dzieckiem nie mają ograniczać się tylko do jednorazowego wsparcia pieniężnego.
Jeden kierunek działań to zapewnienie wszechstronnej opieki nad kobietą i dzieckiem w czasie ciąży i po porodzie, wczesne wspomaganie rozwoju dziecka. Ma to zapewnić program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży. Na razie jednak szpitale i klinik, które mogłyby wziąć w nim udział mają wiele wątpliwości.

Taki ośrodek przejmuje pełną odpowiedzialność za prowadzenie ciąży, porodu, urodzone dziecko. Musi zapewnić potrzebne ciężarnej konsultacje specjalistów, a nie tylko dać na nie skierowanie, zapewnić opiekę psychologów.
Druga sprawa wsparcie osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Mają im pomagać asystenci rodziny, których w br. ma przybyć około 500.

Centra usług "Za życiem"

Pomocą ma być też utworzenie centrum usług. Mogą je tworzyć gminy jako jednostki organizacyjne pomocy społecznej. Jego działanie i zakres oferowanych usług to będzie sprawa gminy.
Tak samo zadaniem gminy jest zapewnienie większej ilości usług społecznych. W ślad za tym potrzebne są coraz większe pieniądze z miejskiej czy gminnej kasy.

Wsparciem dla rodzin i osób niepełnosprawnych mają być mieszkania chronione - także w nowej formule: treningowe i wspomagane. Pierwsze mają przygotowywać do usamodzielnienia, drugie są przeznaczone dla osób niepełnosprawnych lub w podeszłym wieku i mają usamodzielnić na dostępnym tym osobom poziomie. W programie przewiduje się tworzenie rocznie 50 mieszkań dla 500 osób. W tym roku przeznaczono na to 12 mln zł.

Praca dla opiekunów

Opiekunowie osób niepełnosprawnych mają mieć ułatwiony powrót na rynek pracy. Z jednej strony przez tworzenie preferencyjnych warunków podejmowania działalności, z drugiej - przez zachęcanie innych bezrobotnych do podejmowania działalności służącej także niepełnosprawnym dzieciom.

Rodzice mają mieć możliwość telepracy i zatrudnienia subsydiowanego. W tym roku na aktywizację zawodową opiekunów osób niepełnosprawnych przeznaczono 23 mln zł z Funduszu Pracy.
Resort rodziny przygotowuje też program opieki wytchnieniowej. Ma to być do 120 godzin rocznie. Tegoroczny budżet przewiduje na to 53 mln zł.

Rok konsultacji "Za życiem"

W połowie maja ministerstwo rodziny oficjalnie zainaugurowało konsultacje przewidywanych rozwiązań

programu "Za życiem"

. Robi to wspólnie z Caritas Polska. To cykl 32 spotkań regionalnych (połączonych z warsztatami) ze środowiskami osób niepełnosprawnych oraz dwie konferencje ogólnopolskie. Konsultacje skierowane są do organizacji zajmujących się kwestiami wychowawczymi, socjalnymi, niepełnosprawnością, jak też do wszystkich zainteresowanych.

Ministerstwo zapowiada utworzenie strony internetowej, na której będzie mogła wypowiedzieć się każda osoba, której zmiany dotyczą.

Kiedy konsultacje odbędą się w województwie kujawsko-pomorskim? W ministerstwie pracy powiedziano nam, że terminy nie są jeszcze ustalone, ale stanie się to nie wcześniej niż za kilka miesięcy.

Jednak Wydział Polityki Społecznej urzędu wojewódzkiego zna już szczegóły. - Spotkania warsztatowe odbędą się 11 i 12 września w warsztatach terapii zajęciowej i środowiskowym domu samopomocy, a konferencja - 19 września w urzędzie - informuje Dorota Hass, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej.

Żeby wziąć udział w konsultacjach, trzeba zgłosić się na stronie internetowej ministerstwa rodziny. Okazało się, że lista już jest zamknięta.

Informacje "Za życiem" - w internecie

Osoby zainteresowane programem "Za życiem" informacje o pomocy znajdą na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia (www.mz.gov.pl, w zakładce Zdrowie i profilaktyka znajduje się informator "Za życiem"). Informator można też pobrać ze strony ministerstwa rodziny: https://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/swiadczeni a-rodzinne/komunikaty-dotyczace-swiadczen-rodzinnych/informator-za-zyciem/

W tym roku na realizację programu przewidziano pół miliarda złotych.

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.