Jedyny Polak, który poleciał w kosmos [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Michał Gaciarz
(mkr)

Jedyny Polak, który poleciał w kosmos [wideo]

(mkr)

Do tego lotu pilot Mirosław Hermaszewski, dziś generał, został wytypowany (wraz z Zenonem Jankowskim) w wyniku selekcji, w której brano pod uwagę kilkuset kandydatów.

Wytypowano go mimo „nie najlepszego” jak na standardy PRL życiorysu. To był jeden z międzynarodowych lotów w ramach radzieckiego programu „Inter-kosmos”.

Mirosław Hermaszewski - urodzony w 1941 roku na Wołyniu i cudem uratowany z rzezi - lotnikiem był do 2005 roku. Działał też w polityce, m.in. jako radny sejmiku mazowieckiego z listy SLD.

Spotkanie z gen. Hermaszewskim będzie jednym z punktów Dies Natalis Copernici, czyli dorocznych obchodów urodzin Mikołaja Kopernika w toruńskim Muzeum Okręgowym. Właśnie dziś mija 543. rocznica przyjścia na świat najsłynniejszego torunianina.

Mirosław Hermaszewski
nadesłane Generał Mirosław Hermaszewski będzie dziś gościł w Toruniu. O godzinie 17 można spotkać się z nim w Ratuszu Staromiejskim.

Przewodnim wątkiem tegorocznego świętowania będzie polski wkład w eksplorację kosmosu. Oprócz spotkania z kosmonautą zaplanowano prezentację polskiego łazika marsjańskiego, satelity i specjalnej aplikacji. O tych urządzeniach opowiedzą inżynierowie z firmy „ABM Space Education” - Sebastian Meszyński i Oleksij Sokołow. Rozmowy i pokazy zwieńczy koncert w wykonaniu toruńskiego kwartetu dętego Copernicus Brass w składzie: Jacek Wieczorek (trąbka), Łukasz Ignac (trąbka), Robert Józefowicz (waltornia) i Grzegorz Radziejewski (puzon). Zespół zagra muzykę filmową, m.in. Johna Williamsa z „Gwiezdnych wojen".Spotkanie odbędzie się dziś o godz. 17 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego. Wstęp wolny.

(mkr)

(mkr)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.