Jedyna taka noc w roku. Noc Muzeów [program imprezy]

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Pruss / archiwum GP
Joanna Pluta

Jedyna taka noc w roku. Noc Muzeów [program imprezy]

Joanna Pluta

Każdego roku przyciąga tysiące bydgoszczan, każdego roku budzi wyobraźnię i miłość do sztuki. Będzie trwała w najbliższą sobotę.

Tegoroczna Noc Muzeów minie w Bydgoszczy pod znakiem 670. urodzin miasta. Podczas wczorajszej konferencji prasowej w Muzeum Okręgowym im. Wyczółkowskiego został przedstawiony program Nocy Muzeów, która będzie trwała 21 maja. Poznaliśmy na niej plany nie tylko „Wyczóła”, ale także wielu innych bydgoskich muzeów. Trudno wymienić wszystkie zaplanowane na ten wieczór i noc atrakcje.

Wiadomo, że chętnych, by z nich skorzystać nie zabraknie. Każdego roku właśnie tej nocy bydgoskie muzea przeżywają oblężenie. Organizatorzy Nocy są jednak na to przygotowani. Muzeum Okręgowe im. Wyczółkowskiego do swoich poszczególnych gmachów będzie zapraszać od godziny 17 do 1 w nocy. Wyjątkiem jest Exploseum, które będzie czynne między godz. 17 a 20. Co w nich zobaczymy?

W Spichrzach nad Brdą przy Grodzkiej zaplanowano między innymi warsztaty plastyczne dla dzieci, prezentację technik konserwatorskich, grę miejską oraz zwiedzanie wystaw.

W pobliżu Zbiorów Archeologicznych przy Mennicy 2 będzie można się nauczyć sztuki fechtunku, zobaczyć średniowieczne stroje i oręż, a także samodzielnie uruchomić zabytkowy patefon.

Przy Europejskim Centrum Pieniądza na Wyspie Młyńskiej nauczymy się kaligrafii, zobaczymy uzbrojenie wybranych, europejskich formacji wojskowych z XVII wieku, obejrzymy prezentację systemów monetarnych siedemnastowiecznej Europy.

W Galerii Sztuki Nowoczesnej stworzymy figurki króla Kazimierza Wielkiego, a w Exploseum zagramy w grę terenową. W każdej lokalizacji Muzeum Okręgowego będzie można zbierać pieczątki. Dla trzech osób, które uzbierają komplet przewidziano nagrody.

Atrakcje na tę wyjątkową noc przygotowały także Muzeum Wojsk Lądowych przy ulicy Czerkaskiej 2 (możliwość przebrania się w historyczne mundury, czołg T72 od środka itd.), Muzeum Oświaty przy M. Curie-Skłodowskiej 4 (wystawy wspomnieniowe szkół z czasów PRL i dwudziestolecia międzywojennego), Muzeum Wodociągów w Lesie Gdańskim (prezentacja replik historycznych narzędzi do obróbki drewna i wytwarzania drewnianych rur wodociągowych) i w Wieży Ciśnień (spotkanie z legendami i baśniami i oprowadzanie po wystawie).

Tego wieczoru warto zajrzeć jeszcze także do Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego, a także do Muzeum Kanału Bydgoskiego i Muzeum Fotografii przy Wyższej Szkole Gospodarki. Szczegółową rozpiskę znajdą Państwo na stronie Muzeum Okręgowego.

Wstęp do wszystkich muzeów w sobotę będzie bezpłatny. Zapraszamy!

Program:

Noc Muzeów
21/22 maja 2016 r., godz. 17.00-1.00

Spichrze na Brdą, ul. Grodzka 7-11

Zbiory Archeologiczne, ul. Mennica 2

Europejskie Centrum Pieniądza, ul. Mennica 4

Galeria Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8

Dom Leona Wyczółkowskiego, ul. Mennica 7

Exploseum 17-20

Wybrane wydawnictwa MOB w promocji – 50%

NOC KONKURSÓW. Zbieraj pieczątki i wygrywaj nagrody!

Weź udział w KONKURSIE, odwiedź bydgoskie Muzea podczas Europejskiej Nocy Muzeów i zbierz minimum 8 stempli, które otrzymasz w kasach muzealnych. Wypełniony kupon wrzuć do SKRZYNKI w kasie MOB w Europejskim Centrum Pieniądza (ECP) przy ul. Mennica 4. Losowanie nagród odbędzie się 21 maja, o godz. 21.00, 21.30, 22.00, 22.30, 23.00 przed budynkiem ECP. Więcej informacji na stronie www.muzeum.bydgoszcz.pl.
NAGRODA SPECJALNA
Dla 3 osób, które zbiorą wszystkie pieczątki podczas Europejskiej Nocy Muzeów przygotowaliśmy nagrody specjalne!!!

Pozostałe muzea:

Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy
ul. Czerkaska 2
W godzinach od 17-1 istnieje możliwość zwiedzenia wystawy Wojska Lądowe. Od Cedyni do Karbali. Ponadto na gości czekają specjalne atrakcje:
- eksponaty na wyciągnięcie ręki
- możliwość przebrania się w historyczne mundury i sprawdzenia broni z
czasów II wojny światowej
- konkursy wiedzy historycznej z atrakcyjnymi nagrodami
- prezentacja historycznych pojazdów wojskowych
- czołg T72 od środka – wyjątkowa okazja zwiedzania wnętrza czołgu
- możliwość rozłożenia karabinka AK pod czujnym okiem Jednostki
Strzeleckiej 4033 Bydgoszcz

Muzeum Oświaty
ul. Marii Curie-Skłodowskiej 4
W programie:
- godz. 18 – Malarstwo z Pałuk i okolic - wernisaż wystawy Hanny Zawadzkiej – Pleszyńskiej oraz występ dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca Płomienie.
Muzeum zaprasza, w godzinach od 17 do 01, na zwiedzanie wystaw:
- Szkoła naszych dziadków i pradziadków (wspomnienie szkoły z okresu dwudziestolecia międzywojennego)
- Szkolnictwo w okresie PRL (wystawa wspomnień dla wszystkich, którzy w tym okresie wędrowali do szkoły z tornistrem na plecach)
- Drogi zdobywania zawodu nauczyciela (wystawa skierowana w szczególności dla nauczycieli i osób związanych z oświatą)
- Losy bydgoskich nauczycieli w latach 1939 – 1945
- Marian Rejewski– genialny bydgoszczanin, matematyk i kryptolog (każda z odwiedzających osób będzie miała możliwość wykorzystać w praktyce symulator Enigmy)
oraz na prezentację prace wykonanych przez podopiecznych Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 2 w Bydgoszczy im. gen. Stanisława Maczka dla Dzieci i Młodzieży Słabo Słyszącej i Niesłyszącej

Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego w Bydgoszczy
ul. Ryszarda Berwińskiego 4
W programie (od godz. 17 do 1):
- z okazji Roku Henryka Sienkiewicza prezentacja unikatowego wydania Ouo vadis. (egzemplarz znajdujący się w Muzeum opublikowało w Bostonie Little, Brown, And Company, w 1897 r. – wyprzedzając tym samym polską edycję!) Eksponat kryje pewną tajemnicę – o czym mowa? Przyjdźcie i przekonajcie się sami!
- nowa odsłona „saloniku konsula” z wyeksponowanym zabytkowym sekretarzykiem z tysiącem szufladek i skrytek – to prawdziwa gratka dla romantyków…
- wystawa Upominki w świecie dyplomacji wzbogacona o nowe – dotąd niepokazywane – eksponaty
- atrakcje dla miłośników militariów
- prezentacja zbioru archiwalnych fotografii, które przeniosą marzycieli w okres międzywojennej elegancji, bankietów i konferencji.
- możliwość przejrzenia amerykańskiej prasy codziennej – relacjonującej m.in. pierwsze kroki człowieka na księżycu!
- możliwość wejścia do słynnej kabiny ciszy

Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy
W programie:
Las Gdański
ul. Gdańska 242
- stanowisko rurmistrza, "żywa diorama", prezentacja replik historycznych narzędzi do obróbki drewna i wytwarzania drewnianych rur wodociągowych (stanowisko będzie obsługiwała osoba w stroju historycznym – pierwsze pokazy o godz. 18)
Wieża ciśnień
ul. Filarecka 1
17 – W krainie wróżek i olbrzymów – spotkanie z legendami i baśniami z Zielonej Wyspy, połączone z warsztatami plastycznymi
19 – Powstanie Wielkanocne 1916-2016 – zwiedzanie wystawy z przewodnikiem
20 – W krainie wróżek i olbrzymów – spotkanie z legendami i baśniami z Zielonej Wyspy, połączone z warsztatami plastycznymi
21 – Powstanie Wielkanocne 1916-2016 – zwiedzanie wystawy z przewodnikiem

Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego w Bydgoszczy
ul. Nowogrodzka 3
18-19 – Spacer nad starym Kanałem Bydgoskim – wernisaż wystawy
19-1 - Kanał Bydgoski 240 lat historii – oprowadzanie po wystawie; zwiedzający będą mogli zapoznać się z historią Kanału Bydgoskiego, zobaczyć makietę stworzoną na podstawie Planu Lindnera z 1800 roku. Zobaczyć będzie można również interaktywną makietę śluzy trapezowej oraz makietę śluzy Okole znajdującej się na nowym Kanale Bydgoskim (makieta wydrukowana została w technologii 3D).

Muzeum Fotografii przy Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy
ul. Królowej Jadwigi 14
18 – Barwy Świata – Światłem Malowane – wernisaż wystawy
Coroczna wystawa uczniów Zespołu Szkół Chemicznych im. Ignacego Łukasiewicza w Bydgoszczy – przegląd prac, biorących udział w szkolnym konkursie fotograficznym. Z wystawą w Muzeum Fotografii uczniowie goszczą po raz dziesiąty. Na wystawę zapraszamy w szczególności osoby zainteresowane udziałem w bezpłatnym, kwalifikacyjnym kursie zawodowym – fotograf, który rozpocznie się od września w Zespole Szkół Chemicznych.
19-21 - Atelier otwarte – rodzinny portret w historycznym stroju, luksografia
21-22 - Pokaz slajdów – zdjęcia sympatyków i grup działających przy MF
22-00 - Atelier otwarte – rodzinny portret w historycznym stroju, luksografia

Joanna Pluta

W "Pomorskiej" zajmuję się dwoma tematami - kulturą i zdrowiem. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej fascynujący. Drugi natomiast daje o wiele więcej satysfakcji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.