Jedni masują ciało. Inni duszę [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Janina Waszczuk
Janina Waszczuk

Jedni masują ciało. Inni duszę [zdjęcia]

Janina Waszczuk

We wrześniu w Gostycynie powstała spółdzielnia socjalna "Borowiacki Wigor". Nie od razu wszystko ruszyło z kopyta.

Trzeba było ją zarejestrować, mieli KRS i co dalej? Założycielami byli wójt gminy Gostycyn i stowarzyszenie "Burchat". Pracę znalazło sześć osób. Od grudnia te osoby przechodziły szereg szkoleń, poznawały projekty i czekały z niecierpliwością, bo od stycznia miały prowadzić Dom Dziennego Pobytu "Senior Wigor" dla osób po sześćdziesiątce. Swoje miejsce znaleźli przy ul. Słonecznej 4. - Ponieważ wiadomo, jak trudny jest rynek pracy w małych miejscowościach, każde miejsce pracy jest na wagę złota. Tu na zasadzie współpracy z gminą i Powiatowym Urzędem Pracy udało się stworzyć kilka miejsc pracy - opowiada Justyna Kożuch, prezeska spółdzielni socjalnej. - Zaraz było słychać głosy, a czy urząd stać na zatrudnianie sześciu osób? My samozatrudniamy się. Wprawdzie mamy pomoc. Bo nas nie byłoby stać od początku płacić za wszystko i wyremontować cały budynek. Nadal pozyskujemy środki z zewnątrz oraz korzystamy z różnych projektów, więc na początek mamy, ale to nie znaczy, że spoczywamy na laurach. Dzięki temu, że powstał dom dla seniorów i spółdzielnia, dano nam szansę na start i nie chcemy tej szansy zaprzepaścić. Bardzo byśmy chcieli zatrudniać następne osoby, niepełnosprawne, ale najpierw musimy rozwinąć skrzydła. Takie osoby potrzebują pomocy i nadzoru, a my nie jesteśmy na razie w stanie im tego dać, bo sami pracujemy na pełnych obrotach.

Jak mówi Kożuch, energii i zapału im nie brakuje, mają nadzieję i chcą wykorzystać tę szansę.

- Spółdzielnia socjalna to taki dziwny stwór. Każda z tych sześciu osób potrafi zrobić wszystko. Mamy zezwolenia na pracę w kuchni, potrzebne badania i chęci - dodaje. - No może nasza rehabilitantka jest niezastąpiona w pewnych czynnościach, ale śmiejemy się, że ona masuje ciało, a my duszę.

Niedawno było otwarcie Domu Dziennego Pobytu dla osób po sześćdziesiątce, prowadzi go właśnie spółdzielnia socjalna. Około dwudziestu seniorów znalazło wspaniałe miejsce na leczenie duszy i ciała. - Te osoby szukają przed wszystkim ciepła i miejsca, gdzie mogą się wygadać, czasem poskarżyć, ale też przekazują nam mądrość i doświadczenie życiowe - opowiada Kożuch. - Są to osoby, które nawzajem się wspierają, ale i my czerpiemy od nich energię i zapał. Wczoraj odwiedzili nas uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Tucholi. Ile ciepła i dobrej energii zgromadziło się w jednym miejscu, to nie chce się wierzyć.

W gminie Gostycyn brakuje usług gastronomicznych. Mając na uwadze wnioski i potrzeby zgłaszane przez mieszkańców gminy, w związku z niewystarczającym dostępem do lokali gastronomicznych z odpowiednim zapleczem kuchennym, spełniającym określone warunki sanitarno-epidemiologiczne i techniczne, wójt Gostycyn podjął działania zmierzające do wyremontowania i utworzenia nowego lokalu gastronomicznego do obsługi różnego rodzaju imprez okolicznościowych dla mieszkańców gminy oraz wszystkich zainteresowanych. Powołana przez samorząd gminny i stowarzyszenie "Burchat", spółdzielnia socjalna "Borowiacki Wigor" prowadzi działalność gastronomiczną oraz usługi w zakresie rehabilitacji. Zaprasza wszystkich mieszkańców i chętnych do nowo wyremontowanego budynku przy ul. Słonecznej 4 w Gostycynie. Można skorzystać z pełnej oferty kulinarnej oraz nowoczesnego sprzętu fizykoterapeutycznego. - U nas smacznie nakarmimy. Mamy wspaniałą salę i obsługę. Gdy trzeba, także dowozimy zamówienie na miejsce, a dla mieszkańców naszej gminy mamy zniżki - zachęca prezeska. - Mamy także coś dla podratowania ciała. Nasza rehabilitantka wymasuje każdego, że wyjdzie od nas z uśmiechem i odmieniony.

Pełnych informacji udziela zarząd spółdzielni pod numerem telefonu 531 759 349.

Spółdzielnia Socjalna "Borowiacki Wigor" ul. Słoneczna 4, Gostycyn.
Tel. 531 759 349
email: ssbw@gostycyn.pl
Spółdzielnia socjalna jest to podmiot łączący cechy przedsiębiorstwa oraz organizacji pozarządowej - przedsiębiorstwo społeczne. Członkami spółdzielni socjalnej muszą być co najmniej w połowie osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Ustawowo celem spółdzielni jest powrót do uregulowanego życia społecznego i aktywności na rynku pracy jej członków. Spółdzielnia socjalna, jako rodzaj spółdzielni pracy, opiera się na zasadzie osobistego świadczenia pracy przez jej członków.
Instytucja spółdzielni socjalnej została w Polsce wprowadzona ustawą z 20 kwietnia 2004 o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Janina Waszczuk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.