Jedni kończą już siać, a inni dopiero zbierać

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapala
Agata Wodzień-Nowak

Jedni kończą już siać, a inni dopiero zbierać

Agata Wodzień-Nowak

Jeszcze w ubiegłym tygodniu rolnicy kończyli zbierać z pól zboża. W wielu miejscach długo nie sprzyjała temu pogoda. Teraz aura sprzyja zasiewom.

- Plony, z tego co mówią rolnicy, są słabsze niż na początku oczekiwano - mówi Marek Radzi-mierski z Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Doradztwa Rolniczego w Przysieku.

- Deszcz przyszedł za późno - wskazuje doradca i przypomina suchą wiosnę. Na osłabienie kondycji roślin wpływały grzyby rozwijające się na martwej tkance.

- Rośliny zbożowe poradziły sobie z panującymi warunkami lepiej, ale rzepaki słabo. Nawet z trzech ton z hektara rolnicy byli zadowoleni - mówi Radzimierski. Dobrych zbiorów należy spodziewać się jesienią - ziemniaków, buraków czy kukurydzy.

Tam, gdzie pole można było przygotować wcześniej, bo pogoda pozwoliła zebrać wcześniejszy plon, teraz już wykiełkował rzepak. W niektórych częściach regionu jeszcze trwa jego wysiew. - Pogoda dla rzepaku panuje bardzo dobra, gleba jest wilgotna, a większość rolników już go posiała - wskazuje specjalista z KPODR. O ile aura może być teraz powodem do zadowolenia, to problemem, który spędza sen z powiek plantatorów oleistej rośliny jest śmietka. Rolnicy zauważyli jej liczne występowanie. Gospodarze naliczyli nawet 15-20 osobników w ciągu doby.

Przypomnijmy że rzepak ozimy powinno się siać na ok. 10 tygodni przed zimowym zatrzymaniem wegetacji, czyli w województwie kujawsko-pomorskim 20-25 sierpnia.

„Wczesny siew i długi okres wegetacji rzepaku sprzyjają rozwojowi chwastów”, piszą o uprawie rzepaku ozimego Maria Sikora i Roman Podolski na stronie KPODR. Wskazują, że „dość częstym błędem jest brak głęboszowania lub bardzo płytka orka siewna, przy jednoczesnym używaniu ciężkiego sprzętu rolniczego”.

Agata Wodzień-Nowak

Serwis Strefa Agro powstał w czerwcu 2015 roku, a ja mam sposobność współtworzyć go od początku. Obszary, którymi interesuję się zawodowo to przede wszystkim:  • rolnictwo,

  • żywność,

  • ogrodnictwo,

  • społeczność wiejska.


Rolnictwo jest bardzo ważną częścią polskiej gospodarki i wciąż dynamicznie się zmienia, opowiadając na potrzeby i wyzwania XXI wieku. Sektor agro rozwija się i przechodzi technologiczną, cyfrową ewolucję. Rolnictwo precyzyjne przy pomocy nowoczesnych narzędzi pozwala lepiej planować, szacować i wychodzić naprzeciw potrzebom roślin czy zwierząt.


Polskie rolnictwo coraz śmielej specjalizuje się, a rolnicy podnoszą kompetencje, z szacunkiem traktując ziemię, jako warsztat pracy. Rolnictwo podobnie jak inne sektory gospodarski jest też obszarem wrażliwym na tym, co dzieje się na światowych rynkach.


Globalne wyzwania, a może wprost problemy, docierają i do naszych gospodarstw. Zmiany w handlu, zaburzenia w łańcuchach dostaw związane np. z pandemią COVID-19, wojna na Ukrainie, rynkowe gry np. ceną gazu silnie oddziałują na ciągłość i opłacalność produkcji. Dużą rolę odgrywają czynniki zewnętrzne, jak warunki atmosferyczne, a produkcja pod chmurką jest narażona na susze, nawałnice czy wymrożenia. W rolnictwie jednak nie ma czasu na przerwy i przestoje.


To sektor strategiczny, bo zapewniający bezpieczeństwo żywnościowe. Z jednej strony liczą się światowe trendy, a z drugiej lokalność, którą konsumenci zaczynają na nowo doceniać. Świadome zakupy i zrównoważony rozwój jako silne trendy powodują, że zakupy prosto od rolnika są modne i poszukiwane. Przykładem są regionalne e-bazarki z bazą produktów i kontaktów bezpośrednio od producentów. Duże znaczenie ma wsparcie - dopłaty bezpośrednie i inne formy pomocy z budżetu unijnego i krajowego.


 


O tym wszystkim piszę na Strefie Agro, serwisie, który ma przynosić użyteczną wiedzę, praktyczne porady, ważne doniesienia. Jest miejsce na inspiracje i ciekawostki. To miejsce dla rolnictwa, konsumenta i powiązanych z nimi obszarów. Zachęcam do kontaktu: agata.wodzien@polskapress.pl.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.