Jedni już mają, drudzy czekają. Na nowe auto

Czytaj dalej
Fot. Iwona Woźniak
Iwona Góralczyk

Jedni już mają, drudzy czekają. Na nowe auto

Iwona Góralczyk

Starostwo Powiatowe w Żninie wzbogaciło się o nowe auto. To skoda superb rocznik 2016. Kosztowała, z upustem, prawie 92 tys. złotych.

O zamiarach kupna auta pisaliśmy już na łamach „Pomorskiej“. Wówczas też dowiedzieliśmy się, że dwa sąsiadujące ze sobą urzędy - wspomniane starostwo i Urząd Miejski - będą miały nowe samochody tej samej marki. Choć może nie do końca takie same. Bo ze starostwa była informacja, że na nowe auto planuje się wydać 92 tys. zł, natomiast w budżecie gminy Żnin na kupno samochodu zarezerwowano 150 tys. zł. Później burmistrz informował, że nawet jeśli jest zapisana taka kwota, nie oznacza, że nowy nabytek musi aż tyle kosztować.

Tymczasem w starostwie skoda superb już jest. - Jeździliśmy do tej pory 9-letnią octavią, zdecydowaliśmy się na zmianę - poinformował starosta Zbigniew Jaszczuk. Dodał też: - Większych kłopotów z tym starym autem nie było, przeprowadzaliśmy jedynie mniejsze naprawy. Mimo to zapadła decyzja o zakupie nowego pojazdu. Octavię przekazaliśmy do Zarządu Dróg Powiatowych w Podgórzynie, gdzie dotychczas jeździli lanosem, który ledwo zipał i prędzej czy później inny pojazd musieliby mieć.

O zakupie samochodu dla starostwa zadecydowano w październiku 2015 roku. - Uchwałą Rady Powiatu zabezpieczyliśmy środki. Umieściliśmy planowany wydatek w budżecie. Pierwotnie była mowa o nowej octavii, ale okazało się - w ramach rozeznania rynku i prowadzonych negocjacji - że skoda superb jest jedynie o 4-5 tys. zł droższa. W związku z tym zapadła decyzja: bierzemy superb - model lepiej wyposażony od octavii, z tyłu jest więcej miejsca, jest szersza, dłuższa, a za niewiele większe pieniądze. Ale problem był taki, że w ubiegłym roku te modele schodziły jak ciepłe bułki i nie udało się go nabyć, bo zwyczajnie nie było go już na rynku.

- Dlatego też, po wykonaniu procedur przetargowych, podpisaliśmy w ub. roku zamówienie, z terminem odbioru samochodu do końca marca br. Tak też się stało. Superb już jest na naszym parkingu - dodał starosta.

- Samochód kosztował 91 633 zł (z upustem; - Jakim? - Dużym - padła odpowiedź). W tej klasie pojazdu wszystkie niezbędne rzeczy są w standardzie. Na żadne wygłupy sobie nie pozwalamy, bo można oczywiście dodatkowe rzeczy zainstalować, ale dodatkowe wyposażenie to dodatkowe wydatki.

Octavia, która trafiła do zarząd dróg, ma wartość rynkową wynoszącą 10-12 tys. zł. - W ZDP pewnie będzie jeszcze długo służyła.

Urząd Miejski natomiast nowej skody superb jeszcze nie ma. Zapytaliśmy o to wczoraj burmistrza Roberta Luchowskiego. Potwierdził, że pieniądze w budżecie, tj. 150 tys. zł, są zabezpieczone. - Jeździmy zużytym autem, chcemy kupić nowe, bezpieczne. Urzędnicy pochylają się nad tematem. Chcę jednak podkreślić: to jest zakup, który będzie służył gminie Żnin.

Iwona Góralczyk

Staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego dla mieszkańców powiatu żnińskiego, by później relacjonować te wydarzenia na łamach "Gazety Pomorskiej", na portalach pomorska.pl, znin.naszemiasto.pl oraz w mediach społecznościowych.
Od 1998 roku mieszkam w Żninie, który po Brodnicy stał się moim drugim domem. Fascynują mnie ludzie Pałuk - twórczy, pełni pasji, pomysłów i chęci działania, a także bogata historia tego regionu. Bliska sercu jest mi sztuka ludowa, pałuckie rękodzieło, a co za tym idzie  kultowa "Jesień na Pałukach".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.