Jedni już mają, drudzy czekają. Na nowe auto

Czytaj dalej
Fot. Iwona Woźniak
Iwona Góralczyk

Jedni już mają, drudzy czekają. Na nowe auto

Iwona Góralczyk

Starostwo Powiatowe w Żninie wzbogaciło się o nowe auto. To skoda superb rocznik 2016. Kosztowała, z upustem, prawie 92 tys. złotych.

O zamiarach kupna auta pisaliśmy już na łamach „Pomorskiej“. Wówczas też dowiedzieliśmy się, że dwa sąsiadujące ze sobą urzędy - wspomniane starostwo i Urząd Miejski - będą miały nowe samochody tej samej marki. Choć może nie do końca takie same. Bo ze starostwa była informacja, że na nowe auto planuje się wydać 92 tys. zł, natomiast w budżecie gminy Żnin na kupno samochodu zarezerwowano 150 tys. zł. Później burmistrz informował, że nawet jeśli jest zapisana taka kwota, nie oznacza, że nowy nabytek musi aż tyle kosztować.

Tymczasem w starostwie skoda superb już jest. - Jeździliśmy do tej pory 9-letnią octavią, zdecydowaliśmy się na zmianę - poinformował starosta Zbigniew Jaszczuk. Dodał też: - Większych kłopotów z tym starym autem nie było, przeprowadzaliśmy jedynie mniejsze naprawy. Mimo to zapadła decyzja o zakupie nowego pojazdu. Octavię przekazaliśmy do Zarządu Dróg Powiatowych w Podgórzynie, gdzie dotychczas jeździli lanosem, który ledwo zipał i prędzej czy później inny pojazd musieliby mieć.

O zakupie samochodu dla starostwa zadecydowano w październiku 2015 roku. - Uchwałą Rady Powiatu zabezpieczyliśmy środki. Umieściliśmy planowany wydatek w budżecie. Pierwotnie była mowa o nowej octavii, ale okazało się - w ramach rozeznania rynku i prowadzonych negocjacji - że skoda superb jest jedynie o 4-5 tys. zł droższa. W związku z tym zapadła decyzja: bierzemy superb - model lepiej wyposażony od octavii, z tyłu jest więcej miejsca, jest szersza, dłuższa, a za niewiele większe pieniądze. Ale problem był taki, że w ubiegłym roku te modele schodziły jak ciepłe bułki i nie udało się go nabyć, bo zwyczajnie nie było go już na rynku.

- Dlatego też, po wykonaniu procedur przetargowych, podpisaliśmy w ub. roku zamówienie, z terminem odbioru samochodu do końca marca br. Tak też się stało. Superb już jest na naszym parkingu - dodał starosta.

- Samochód kosztował 91 633 zł (z upustem; - Jakim? - Dużym - padła odpowiedź). W tej klasie pojazdu wszystkie niezbędne rzeczy są w standardzie. Na żadne wygłupy sobie nie pozwalamy, bo można oczywiście dodatkowe rzeczy zainstalować, ale dodatkowe wyposażenie to dodatkowe wydatki.

Octavia, która trafiła do zarząd dróg, ma wartość rynkową wynoszącą 10-12 tys. zł. - W ZDP pewnie będzie jeszcze długo służyła.

Urząd Miejski natomiast nowej skody superb jeszcze nie ma. Zapytaliśmy o to wczoraj burmistrza Roberta Luchowskiego. Potwierdził, że pieniądze w budżecie, tj. 150 tys. zł, są zabezpieczone. - Jeździmy zużytym autem, chcemy kupić nowe, bezpieczne. Urzędnicy pochylają się nad tematem. Chcę jednak podkreślić: to jest zakup, który będzie służył gminie Żnin.

Iwona Góralczyk

Staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego dla mieszkańców powiatu żnińskiego. Od roku 1998 mieszkam na Pałukach i niezmiennie fascynują mnie ludzie stąd - twórczy, pełni pasji, pomysłów i chęci działania.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.