Japońskie klimaty w Chojnicach

Czytaj dalej
Fot. Maria Eichler
Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Japońskie klimaty w Chojnicach

Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Kraj Kwitnącej Wiśni inspiruje. Poznajemy go w Chojnicach coraz lepiej.

Chojnickie Stowarzyszenie Aikido i Chojnickie Centrum Kultury po raz kolejny będą nas zapraszać na dwa dni z kulturą japońską. Już 9 i 10 kwietnia atrakcje dla miłośników egzotyki i dla tych, którzy chcą poznać choćby trochę Japonię.

Dla aikidoków tradycyjnie będzie seminarium, na którym nauczycielem będzie Michel Erb 6.Dan. Już w Chojnicach był i już prowadził zajęcia. Seminarium zaplanowano i w sobotę, i w niedzielę.

W sobotę od godz. 11 do 14 w podziemiach kościoła gimnazjalnego warsztaty origami połączone z wystawą Artura Biernackiego, który jest mistrzem w tej dziedzinie.

Tego samego dnia o godz. 18 w centrum kultury będzie spotkanie z podróżnikiem Zdzisławem Preisnerem, który opowie o swoich doświadczeniach z wypraw do Japonii.

Tytuł jego prelekcji to „Sakura Hanami” - czas kwitnącej wiśni”.

Wstęp na te wydarzenia jest wolny.

W niedzielę o godz. 14 w podziemiach kościoła gimnazjalnego wernisaż wystawy sztuki japońskiej ze zbiorów dobrze już znanego chojniczanom Romana Widawskiego, który tym razem pokaże obrazki zwane Shikishi. - Shikishi to imię księżniczki - wyjaśnia kolekcjoner. - Od niej pochodzi nazwa rodzaju sztuki na tekturowych tabliczkach o różnych formatach, z obwódką. Tematyka bardzo różna, najpierw mogła to być tylko kaligrafia, potem pejzaż, portrety samurajów i gejsz. Nie jest to może sztuka przez wielkie „S”, ale bardzo popularna w Japonii. Często na odwrocie odkryć można drugi obrazek.

Uwaga, tę wyjątkową wystawę będzie można oglądać tylko przez trzy dni, więc warto na nią zdążyć. Tego samego dnia w tym samym miejscu wykład Piotra Faryny o estetyce japońskiej sztuki użytkowej. Kto już miał okazję posłuchać wykładu Faryny, ten wie, że to kopalnia wiedzy i przejrzysta formuła prezentacji, więc nie sposób się nudzić. Dodatkową atrakcją ma być degustacja herbaty parzonej „po japońsku”. Może podadzą ją nam dziewczyny w kimonach...

Całość zakończy - już w poniedziałek - specjalna projekcja w kinie ChCK. Zobaczymy film „Ognie w polu”, oczywiście produkcji japońskiej.

- Za dwa lata nasze sekcja aikido będzie miała 25 lat, więc chciałbym, żebyśmy przygotowali na ten czas coś specjalnego - mówi Maciej Gostomski.

A na razie zaprasza na tegoroczne Dni, które wsparł grantem powiat.

Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.