Japończycy cenią gęsi puch z Kołudy Wielkiej

Czytaj dalej
Fot. Jan Szczutkowski
Jan Szczutkowski

Japończycy cenią gęsi puch z Kołudy Wielkiej

Jan Szczutkowski

Fundacja zachęca do przyzagrodowego chowu gęsi kołudzkiej, bo to dobry interes.

„Polska gęś biała - konkurencyjna specjalność kujawsko-pomorskiej wsi, hit eksportowy polskiego rolnictwa” - pod takim tytułem w Inowrocławiu odbyło się II Polsko-Japońskie Forum Gospodarcze, któremu patronował wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Długoletnie doświadczenia w zakresie doskonalenia cech genetycznych i hodowlanych białej kołudzkiej gęsi owsianej, prowadzone w Zakładzie Doświadczalnym krakowskiego Instytutu Zootechniki w Kołudzie Wielkiej koło Janikowa przyczyniły się do uzyskania mięsa o specyficznych walorach smakowych i zdrowotnych. To stąd wywodzą się doskonałe rody gęsi mięsnych i nieśnych.

Ponadto na zdrowym mięsie, w chowie ekologicznym, rosną wysokiej jakości pióra, z których uzyskuje się pierze i puch.

- Mocno stawiamy na zwiększenie chowu przyzagrodowego w gospodarstwach o powierzchni do 15 hektarów, w stadach do stu sztuk oraz pozyskiwanie pierza i puchu. Czynimy to w ścisłym współdziałaniu z zakładem w Kołudzie Wielkiej - mówi Andrzej Klonecki, prezes zarządu Fundacji Hodowców Polskiej Białej Gęsi.

Fundacja istnieje od 5 lat. Ma fermę zarodową we Wróblach (gm. Kruszwica). Andrzej Klonecki kontynuuje tradycję gęsiarzy w rodzinie, zapoczątkowane przed stu laty. Jego ferma reprodukcyjna zaopatruje 300 gospodarstw w woj. kujawsko-pomorskim w pisklęta. W tym roku dostarczy ich około 40 tys.

- Niewielka hodowla proekologiczna gęsi przynosi gospodyniom wiejskim dodatkowy dochód zarówno ze sprzedaży ptaków do uboju, jak pierza i puchu - podkreśla A. Klonecki. Na pierze i puch jest duże zapotrzebowanie ze strony japońskich producentów kurtek, kombinezonów zimowych, kołder i innej konfekcji.

Japończycy podczas pobytu na Kujawach zwiedzili m.in. wylęgarnię gąsiąt Andrzeja Kloneckiego we Wróblach Andrzej Klonecki  oprowadził biznesmenów i handlowców
Jan Szczutkowski Andrzej Klonecki oprowadził biznesmenów i handlowców z Kraju Kwitnącej Wiśni po swoim gęsim królestwie.

Liczna grupa producentów i handlowców z Kraju Kwitnącej Wiśni, podczas forum gospodarczego, wysłuchała informacji m.in. na temat chowu przyzagrodowego gęsi oraz współudziału Fundacji z partnerami japońskimi w zakresie promowania zalet użytkowych pierza i puchu.

Goście z Azji zwiedzili też fermy zarodowe gęsi w Kołudzie Wielkiej i Wróblach.

Jan Szczutkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.