Janusz Galiczyński z Przemyśla szuka mogiły 22 Żydów zamordowanych w czasie II wojny w Tarnawcach

Czytaj dalej
Fot. Norbert Ziętal
Norbert Ziętal

Janusz Galiczyński z Przemyśla szuka mogiły 22 Żydów zamordowanych w czasie II wojny w Tarnawcach

Norbert Ziętal

22 Żydów, zamordowanych w 1944 r. w Tarnawcach, zostało pochowanych na cmentarzu żydowskim w Przemyślu. Janusz Galiczyński z Przemyśla szuka ich mogiły.

- Znalazłem osobę, która może wskazać, w którym miejscu znajduje się wspólna mogiła 22 Żydów zamordowanych w majątku Leoncina w Tarnawcach — zadzwonił podekscytowany Janusz Galiczyński z Przemyśla.

Od kilku lat bezinteresownie zajmuje się porządkowaniem miejsc różnych miejsc pamięci w Przemyślu i okolicach.

Obecnie pracuje nad uczczeniem pamięci małżeństwa Franciszki i Stanisława Kurpielów, którzy w 19 czerwca 1944 r. zostali w Przemyślu rozstrzelani przez Niemców za pomoc, którą nieśli Żydom. Przez pewien czas w majątku Leoncina w Tarnawcach, którego zarządcą był Stanisław Kurpiel, ukrywało się co najmniej 25 Żydów.

21 maja 1944 r. folwark otoczyli ukraińscy policjanci i na zlecenie Niemców na miejscu zabili 22 Żydów. Tylko dwóm Żydom udało się uciec z tej obławy.

22 Żydów zostało rozstrzelanych w folwarku w Tarnawcach i tam pogrzebanych. Skąd wiadomo, że ich mogiła znajduje się na żydowskim cmentarzu w Przemyślu? O tym przeczytasz w dalszej cześci artykułu.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.