Jakie drzewa rosną w Parku Śląskim? Sprawdź [INTERAKTYWNA MAPA]

Czytaj dalej
Kamila Roznowska

Jakie drzewa rosną w Parku Śląskim? Sprawdź [INTERAKTYWNA MAPA]

Kamila Roznowska

Ambrowiec amerykański, metasekwoja chińska czy leszczyna turecka – to tylko kilka z ok. 40 gatunków drzew, jakie można znaleźć na ponadkilometrowym odcinku trasy , biegnącej wzdłuż parkowych alejek od budynku dyrekcji, przez mokrą łąkę, ogród japoński aż do przedpól rosarium. Sprawdźcie na mapie.

Pierwsza część ścieżki dendrologicznej w Parku Śląskim powstała w zeszłym roku, a na jej trasie spacerowicze mogą znaleźć specjalne tabliczki, które informują o nazwie danego okazu i przedstawiają jego krótką charakterystykę. Jak udało się nam dowiedzieć, ścieżka ma mieć ciąg dalszy, a odwiedzający park będą mogli poznać więcej charakterystycznych drzew.

Podczas niedawno zakończonej pierwszej w 65-letniej historii parku inwentaryzacji drzewostanu naukowcy z warszawskiej uczelni natrafili na kolejne okazy, które mogłoby się wydawać pospolitymi gatunkami, ale które swoimi rozmiarami kwalifikują się już do pomników przyrody. A wśród nich jest sporych rozmiarów buk, którzy znajduje się w pobliżu skrzyżowania Alei Gwiazd i Łani. Jednak teraz obrośnięty jest brzozami i nie jest łatwo go dostrzec z parkowej alejki.

Specjaliści w swoich badaniach doszli do wniosku, że park ogólnie można podzielić na dwie zasadnicze części: intensywną, czyli dobrze znaną większości spacerowiczom część wypoczynkową, znajdującą się od strony wejścia głównego, natomiast idąc bardziej w głąb parku – wchodzimy w część ekstensywną.

W tej pierwszej struktura przestrzenna drzew jest bardziej uporządkowana, a dominują tam solitery, czyli pojedynczo rosnące okazy, albo grupy drzew. Natomiast w części ekstensywnej specjaliście zaobserwowali spontanicznie i niekontrolowane rozrastanie się roślinności. Właśnie dlatego nie widać już kopuł Śląskiego Planetarium które kiedyś nad parkiem górowały. Drzewa je po proste zasłoniły.

A jakie drzewa dzisiaj dominują w parku? To głównie klony, jesiony, lipy, buki i graby. Pojawiły się też niestety gatunki inwazyjne, które zabierają przestrzeń innym – to np. czeremcha późna. W parku nie brakuje też brzóz, które obok topól są gatunkiem pionierskim. To właśnie one pojawiły się w pierwszych nasadzeniach, gdy w „czynie społecznym” mieszkańcy budowali ówczesny WPKiW.

Kamila Roznowska

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ogrodnik były pracownik WPKiW

metasekwoja rosła również niedaleko Przystani pod kolejką linową Elka.

Gość

Niestety Godlewski prowadzi rabunkową POlitykę. Ludzie i drzewa niewiele znaczą - liczy się partyjne kolesiostwo

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.