Jakie dokumenty są potrzebne, gdy umiera bliski? [pogrzeb krok po kroku]

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Aleksandra Pasis

Jakie dokumenty są potrzebne, gdy umiera bliski? [pogrzeb krok po kroku]

Aleksandra Pasis

Na śmierć bliskich nigdy nie jesteśmy gotowi. Jeśli jednak już przyjdzie ten moment, podpowiadamy jak od strony formalnej przygotować pożegnanie.

Jeżeli bliska nam osoba odeszła w domu, należy wezwać karetkę, by lekarz stwierdził zgon i wystawił kartę. Następnie wzywamy zakład pogrzebowy, który przewiezie ciało do kostnicy. Z kartą zgonu natomiast udajemy się do Urzędu Stanu Cywilnego, by otrzymać akt zgonu.

Zakład pogrzebowy, by zorganizować ceremonię pożegnalną, będzie potrzebował następujących dokumentów: karty zgonu, aktu zgonu, dowodu współmałżonka osoby zmarłej, NIP zmarłego oraz współmałżonka, legitymację ZUS zmarłego oraz współmałżonka. W zakładzie pogrzebowym ustalamy m.in.: datę i miejsce pochówku, kremacji, wybór trumny bądź urny. Ponadto określamy rodzaj obrządku religijnego.

Z mową pożegnalną

Nowością, którą na przykład oferuje firma pogrzebowa „Animus” z Grudziądza jest wygłoszenie mowy pożegnalnej. 
- Spotykamy się z rodziną zmarłego, która nakreśla nam jakim był człowiekiem: ojcem, bratem, siostrą czy matką. Całość przeplatamy poezją funeralną - mówi właścicielka „Animusa”, Małgorzata Van Enckevort.

Zasiłek: 4 tysiące

Pogrzeb to też koszty. Zasiłek na ten cel wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Otrzymuje go osoba, która pokryła i zorganizowała pochówek. Przysługuje on też - o ile to oni uregulowali koszty - pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie, powiatowi, przedstawicielowi kościoła lub związku wyznaniowego.

Od 1 marca 2011 roku wysokość zasiłku pogrzebowego jest niezmienna i wynosi 4 tys. zł. Wniosek o przyznanie zasiłku pogrzebowego należy złożyć w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której przysługuje zasiłek. Uwaga! Po tym okresie prawo do zasiłku wygasa.

Aby otrzymać zasiłek, należy dostarczyć do ZUS-u: wniosek o wypłatę świadczenia (do pobrania na miejscu), rachunki związane z kosztami pogrzebu, odpis aktu zgonu. dokumenty potwierdzające stopień pokrewieństwa ze zmarłym.

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.