Jakie dokumenty są potrzebne, gdy umiera bliski? [pogrzeb krok po kroku]

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Aleksandra Pasis

Jakie dokumenty są potrzebne, gdy umiera bliski? [pogrzeb krok po kroku]

Aleksandra Pasis

Na śmierć bliskich nigdy nie jesteśmy gotowi. Jeśli jednak już przyjdzie ten moment, podpowiadamy jak od strony formalnej przygotować pożegnanie.

Jeżeli bliska nam osoba odeszła w domu, należy wezwać karetkę, by lekarz stwierdził zgon i wystawił kartę. Następnie wzywamy zakład pogrzebowy, który przewiezie ciało do kostnicy. Z kartą zgonu natomiast udajemy się do Urzędu Stanu Cywilnego, by otrzymać akt zgonu.

Zakład pogrzebowy, by zorganizować ceremonię pożegnalną, będzie potrzebował następujących dokumentów: karty zgonu, aktu zgonu, dowodu współmałżonka osoby zmarłej, NIP zmarłego oraz współmałżonka, legitymację ZUS zmarłego oraz współmałżonka. W zakładzie pogrzebowym ustalamy m.in.: datę i miejsce pochówku, kremacji, wybór trumny bądź urny. Ponadto określamy rodzaj obrządku religijnego.

Z mową pożegnalną

Nowością, którą na przykład oferuje firma pogrzebowa „Animus” z Grudziądza jest wygłoszenie mowy pożegnalnej. 
- Spotykamy się z rodziną zmarłego, która nakreśla nam jakim był człowiekiem: ojcem, bratem, siostrą czy matką. Całość przeplatamy poezją funeralną - mówi właścicielka „Animusa”, Małgorzata Van Enckevort.

Zasiłek: 4 tysiące

Pogrzeb to też koszty. Zasiłek na ten cel wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Otrzymuje go osoba, która pokryła i zorganizowała pochówek. Przysługuje on też - o ile to oni uregulowali koszty - pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie, powiatowi, przedstawicielowi kościoła lub związku wyznaniowego.

Od 1 marca 2011 roku wysokość zasiłku pogrzebowego jest niezmienna i wynosi 4 tys. zł. Wniosek o przyznanie zasiłku pogrzebowego należy złożyć w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której przysługuje zasiłek. Uwaga! Po tym okresie prawo do zasiłku wygasa.

Aby otrzymać zasiłek, należy dostarczyć do ZUS-u: wniosek o wypłatę świadczenia (do pobrania na miejscu), rachunki związane z kosztami pogrzebu, odpis aktu zgonu. dokumenty potwierdzające stopień pokrewieństwa ze zmarłym.

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.