Jak wyglądają miejsca pracy współczesnych badaczek i artystek? Dowiesz się na wystawie [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. materiały organizaotra
Joanna Pluta

Jak wyglądają miejsca pracy współczesnych badaczek i artystek? Dowiesz się na wystawie [zdjęcia]

Joanna Pluta

Już dziś o godz. 19 w galerii Farbiarnia zostanie otwarta wystawa „Przy warsztacie. Miejsca pracy badaczek, działaczek i artystek”.

- Własny pokój - postulat Virginii Woolf, jak się ma do naszych czasów? Zastanówmy się, jak wyglądają miejsca pracy kobiet, badaczek i artystek, które ten i inne postulaty dotyczące organizacji przestrzeni analizują w tekstach i obrazach - mówią kuratorki wystawy, czyli Karolina Kosińska i Monika Talarczyk-Gubała.

Pomysł zrodził się w naszych głowach, kiedy jako kobiety dojrzałe weszłyśmy w posiadania własnych biurek, pierwszych od czasów dzieciństwa. I kiedy zobaczyłyśmy gabinety swoich naszych kolegów. Okazało się, że choć pozornie szanse na rozwój mamy takie same, biurka i warsztaty kobiet to bardzo często miejsca wplątane w chaos życia domowego, rodzinnego. Albo z niego mozolnie wyodrębniane. Kiedy pomysł zakiełkował, założyłyśmy na facebooku grupę „Przy warsztacie. Miejsca pracy badaczek, działaczek, artystek”. Idea wystawy pojawiła się już w pierwszych godzinach, a w ciągu kilku dni dołączyło do niej sto kilkadziesiąt kobiet! Wklejały zdjęcia biurek i pracowni, opisywały je w kilku zdaniach – z dumą i z czułością. Choć w życiu zawodowym często mamy ze sobą kontakt, dość oficjalny i skonwencjonalizowany, nagle objawiłyśmy się sobie nawzajem jako kobiety i dziewczyny. Powiedzenia „pisać na kolanie”, „pisać do szuflady” zyskały nowe, zaskakujące znaczenia. Nasze warsztaty, ujęte w kadrze, ukazały się jako dzieła sztuki, obrazy do kontemplacji, pełne znaczeń, symboliczne. Porównania okazały się inspirujące i twórcze. Zaczęłyśmy szukać zdjęć wielkich kobiet – pisarek, myślicielek, teoretyczek, artystek – na których prezentowały swoje przestrzenie pracy. Po takich wirtualnych odwiedzinach, najczęściej przestrzeni mocno prywatnych, trudno trzymać dystans. Łatwiej budować bliskość. I wspólnotowość. Bardzo się od siebie różnimy, wybieramy różne modele funkcjonowania w świecie, wierzymy w różne sprawy. Ale nadal wzrusza i wzmacnia nas idea wspólnotowości. Dzielenie się obrazem przestrzeni tak osobistej, jak miejsce pracy, zaglądanie do warsztatów innych kobiet, także tę wspólnotowość buduje - czytamy w tekście kuratorskim wystawy.

Dziś o 19.00 w Farbiarni przy Pomorskiej 68A/1 będzie można zobaczyć wystawę tych właśnie warsztatów pracy - biurek, stolików nocnych, stołów kuchennych, sekretarzyków i zastanowić się dlaczego wyglądają właśnie tak, a nie inaczej.

Swoje miejsca pracy pokazały dziesiątki kobiet.

Wstęp wolny.

Joanna Pluta

W "Pomorskiej" zajmuję się dwoma tematami - kulturą i zdrowiem. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej fascynujący. Drugi natomiast daje o wiele więcej satysfakcji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.