Janusz Brodziński

Jak w ciągu minionych wieków Żydzi zapisali się w historii Inowrocławia

Otoczona lasem drewnianych rusztowań, główna synagoga przy ul. Grodzkiej w końcowym etapie budowy w 1908 r. Uchodziła za jedną z najbardziej okazałych Fot. ze zbiorów muzeum im. Jana Kasprowicza Otoczona lasem drewnianych rusztowań, główna synagoga przy ul. Grodzkiej w końcowym etapie budowy w 1908 r. Uchodziła za jedną z najbardziej okazałych świątyń żydowskich nie tylko w Polsce.
Janusz Brodziński

W Inowrocławiu dziś pewnie jest kilka osób o żydowskich korzeniach i takiej kulturze, ale ani o jednych, ani o drugich nic nie wiadomo.

Na tle przetaczającej się przez kraj dyskusji o problemach polsko-żydowskich warto krótko przypomnieć dzieje mieszkańców wyznania mojżeszowgo w Inowrocławiu.

- Najstarsza wzmianka o obecności Żydów w Inowrocławiu pochodzi z 1453 roku - powiedział nam kustosz Marcin Woźniak z Muzeum im. Jana Kasprowicza. - Znaleźli się tu na pewno wcześniej, na fali masowego napływu ich do Polski w II połowie XIV w. Wypędzano ich wtedy z Europy zachodniej i ze Śląska, gdzie byli obwiniani o różne sprawy, m.in. o przyczynienie się do wielkiej epidemii dżumy, nazywanej czarną śmiercią.

Były lata, np. 1774 i 1775, w których inowrocławscy Żydzi liczebnie przewyższali ludność chrześcijańską. Więcej o życiu społeczności żydowskich w Inowrocławiu przeczytasz w pełnej wersji artykułu.

Zapraszamy!

Pozostało jeszcze 92% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Janusz Brodziński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.