Wlodzimierz Jurasz

Jak to drzewiej z herbem było

Smoka znajdziemy nie tylko na tarczach rycerskich, ale także  w herbach miejskich i gminnych Fot. Wydawnictwo Arkady Smoka znajdziemy nie tylko na tarczach rycerskich, ale także w herbach miejskich i gminnych
Wlodzimierz Jurasz

Powstanie herbów rycerskich wiąże się z wprowadzeniem hełmu garnczkowego, zakrywającego całą twarz - herb umożliwiał identyfikację rycerza. Pierwsze herby powstały, kiedy rycerze europejscy podczas krucjat zetknęli się z kulturą Bliskiego Wschodu.

Gdybym mógł samodzielnie decydować o tytule najpiękniejszej polskiej książki roku, bez wahania wskazałbym fundamentalne dzieło Alfreda Znamierowskiego „Heraldyka i weksylologia”, opublikowane właśnie nakładem Wydawnictwa Arkady. To obszerne (1600 haseł), kompetentne, wspaniale ilustrowane (niemal 3000 ilustracji) kompendium tych nauk pomocniczych historii, stanowiące znakomite wprowadzenie do ewentualnych dalszych dogłębnych studiów dla każdego miłośnika tajemnic dziejów. Nie tylko polskich.

Czytaj więcej:

  • Krótki kurs heraldyki i weksylologii
  • Flagi z Nowej Gwinei
Pozostało jeszcze 94% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Wlodzimierz Jurasz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.