Jak się leczyć, to w Kielcach lub Szczecinie, ale nie w Łodzi!

Czytaj dalej
Fot. Anatol Chomicz
Zbigniew Biskupski

Jak się leczyć, to w Kielcach lub Szczecinie, ale nie w Łodzi!

Zbigniew Biskupski

Najbardziej sprawnymi systemami ochrony zdrowia w Polsce mogą pochwalić się województwa świętokrzyskie, zachodniopomorskie i lubuskie.

Zaprezentowany w środę raport „Indeks sprawności ochrony zdrowia”, przygotowany przez PwC oraz Dane-i-analizy.pl potwierdza, że w dalszym ciągu utrzymują się spore dysproporcje w poziomie usług zdrowotnych dostępnych mieszkańcom poszczególnych regionów Polski. Przygotowany już po raz trzeci indeks jest kompleksową analizą funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w poszczególnych województwach w Polsce. Indeks opiera się na 41 wskaźnikach ujętych w trzy kluczowe obszary:

W ogólnym rankingu pierwsze trzy miejsca zajęły województwa świętokrzyskie, zachodniopomorskie i lubuskie. Najniżej w tym zestawieniu zostały ocenione województwa łódzkie, kujawsko-pomorskie oraz warmińsko-mazurskie.

Z punktu widzenia pacjenta najistotniejsze są oczywiście dane z zakresu poprawy stanu zdrowia oraz jakości opieki. W pierwszej z wymienionych kategorii przy ocenie brano pod uwagę:

Pod tym względem kolejność najlepszych i najgorszych województw jest taka sama jak ocena ogólna.

Natomiast co do jakości usług medycznych analitycy biorą pod uwagę:

W tym obszarze na szczycie zestawienia znalazły się województwa świętokrzyskie, zachodniopomorskie i małopolskie. Z kolei na ostatnich miejscach rankingu uplasowały się pomorskie, wielkopolskie i mazowieckie.

Powszechnie uznaje się, że stan zdrowia jest ważniejszym celem działania systemu niż dobre samopoczucie i satysfakcja konsumencka pacjenta. Jednak wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa to się zmienia - podkreślił Mariusz Ignatowicz, ekspert PwC.

Autor: Zbigniew Biskupski

Zbigniew Biskupski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.