Jak przygotować się do ślubu? Co i kiedy załatwić?

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Anna Stasiewicz-Mąka

Jak przygotować się do ślubu? Co i kiedy załatwić?

Anna Stasiewicz-Mąka

Ślub to przede wszystkim uroczytość pełna wzruszeń. Ale zanim dojdzie, musimy niestety pamiętać o załatwieniu formalności.

Nikt z nas nie lubi biegania po urzędach, ale niestety ślubu nie możemy zawrzeć ot tak sobie. Zgodnie z definicją, małżeństwo to związek zatwierdzony prawnie i społecznie, regulowany zasadami, obyczajami, przekonaniami i postawami określającymi prawa i obowiązki małżonków.

Ślub cywilny

Jeśli zdecydujemy się na ślub cywilny, pierwszym krokiem będzie wizyta w urzędzie stanu cywilnego.A jakie dokumenty będą nam potrzebne? Przede wszystkim dokumenty tożsamości. Mogą to być zarówno dowody osobiste, jak i paszport; dowód opłaty skarbowej , jeśli jest niezbędne- zezwolenie sądu na zawarcie małżeństwa. Jeśli jedno z narzeczonych jest cudzoziemcem, musi złożyć dokument, który potwierdzi, że może zawrzeć związek małżeński według prawa, które obowiązuje w kraju, z którego pochodzi. Jeśli zdecydujecie się na ślub poza USC, wtedy trzeba złożyć odpowiedni wniosek.

Formalności nie unikniemy również w dniu ślubu. Kierownik urzędu stanu cywilnego musi bowiem potwierdzić dane narzeczonych i świadków. Nie zapomnijmy więc o dokumentach tożsamości. Dowód osobisty lub paszport muszą też mieć świadkowie. Od pewnego czasu małżeństwa nie musimy zawierać w budynku USC, ale również poza urzędem. Musi to być jednak miejsce, które gwarantuje zachowanie uroczystej formy i bezpieczeństwo uczestników.

Ślub konkordatowy

Małżeństwo konkordatowe to małżeństwo kościelne, które wywiera skutki cywilno - prawne. Tutaj musimy się liczyć z tym, że formalności będzie niestety o wiele więcej niż w przypadku ślubu cywilnego. Na trzy miesiące przed planowanym ślubem zgłaszamy się do odpowiedniej parafii, do której należysz albo przyszły małżonek/małżonka. Pamiętajmy, że ślub „konkordatowy” wywołuje również skutki cywilne, dlatego w kancelarii parafialnej trzeba również przedstawić zaświadczenie z urzędu stanu cywilnego o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. By nasz związek miał z kolei skutki kościelne, konieczne są świadectwa chrztu. Pamiętajmy też o dokumentach tożsamości. Przed zawarciem ślubu kościelnego musimy też wziąć udział w naukach przedmałżeńskich.

Co mówi prawo? Kodeks rodzinny

Anna Stasiewicz-Mąka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.