Jak przygotować się do ślubu? Co i kiedy załatwić?
Ślub to przede wszystkim uroczytość pełna wzruszeń. Ale zanim dojdzie, musimy niestety pamiętać o załatwieniu formalności.
Nikt z nas nie lubi biegania po urzędach, ale niestety ślubu nie możemy zawrzeć ot tak sobie. Zgodnie z definicją, małżeństwo to związek zatwierdzony prawnie i społecznie, regulowany zasadami, obyczajami, przekonaniami i postawami określającymi prawa i obowiązki małżonków.
Ślub cywilny
Jeśli zdecydujemy się na ślub cywilny, pierwszym krokiem będzie wizyta w urzędzie stanu cywilnego.A jakie dokumenty będą nam potrzebne? Przede wszystkim dokumenty tożsamości. Mogą to być zarówno dowody osobiste, jak i paszport; dowód opłaty skarbowej , jeśli jest niezbędne- zezwolenie sądu na zawarcie małżeństwa. Jeśli jedno z narzeczonych jest cudzoziemcem, musi złożyć dokument, który potwierdzi, że może zawrzeć związek małżeński według prawa, które obowiązuje w kraju, z którego pochodzi. Jeśli zdecydujecie się na ślub poza USC, wtedy trzeba złożyć odpowiedni wniosek.
Formalności nie unikniemy również w dniu ślubu. Kierownik urzędu stanu cywilnego musi bowiem potwierdzić dane narzeczonych i świadków. Nie zapomnijmy więc o dokumentach tożsamości. Dowód osobisty lub paszport muszą też mieć świadkowie. Od pewnego czasu małżeństwa nie musimy zawierać w budynku USC, ale również poza urzędem. Musi to być jednak miejsce, które gwarantuje zachowanie uroczystej formy i bezpieczeństwo uczestników.
Ślub konkordatowy
Małżeństwo konkordatowe to małżeństwo kościelne, które wywiera skutki cywilno - prawne. Tutaj musimy się liczyć z tym, że formalności będzie niestety o wiele więcej niż w przypadku ślubu cywilnego. Na trzy miesiące przed planowanym ślubem zgłaszamy się do odpowiedniej parafii, do której należysz albo przyszły małżonek/małżonka. Pamiętajmy, że ślub „konkordatowy” wywołuje również skutki cywilne, dlatego w kancelarii parafialnej trzeba również przedstawić zaświadczenie z urzędu stanu cywilnego o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. By nasz związek miał z kolei skutki kościelne, konieczne są świadectwa chrztu. Pamiętajmy też o dokumentach tożsamości. Przed zawarciem ślubu kościelnego musimy też wziąć udział w naukach przedmałżeńskich.
Co mówi prawo? Kodeks rodzinny
- § 1. Małżeństwo zostaje zawarte, gdy mężczyzna i kobieta jednocześnie obecni złożą przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenia, że wstępują ze sobą w związek małżeński.
- § 2. Małżeństwo zostaje również zawarte, gdy mężczyzna i kobieta zawierający związek małżeński podlegający prawu wewnętrznemu kościoła albo innego związku wyznaniowego w obecności duchownego oświadczą wolę jednoczesnego zawarcia małżeństwa podlegającego prawu polskiemu i kierownik urzędu stanu cywilnego następnie sporządzi akt małżeństwa. Gdy zostaną spełnione powyższe przesłanki, małżeństwo uważa się za zawarte w chwili złożenia oświadczenia woli w obecności duchownego.
- § 4. Mężczyzna i kobieta, będący obywatelami polskimi przebywającymi za granicą, mogą zawrzeć małżeństwo również przed polskim konsulem lub przed osobą wyznaczoną do wykonywania funkcji konsula.