Jak poprawić wygląd przejścia podziemnego w Bydgoszczy?

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Joanna Pluta

Jak poprawić wygląd przejścia podziemnego w Bydgoszczy?

Joanna Pluta

Za około 1,5 miesiąca poznamy pomysły studentów UTP na to, jak poprawić wygląd przejścia podziemnego pod rondem Jagiellonów.

Jest ich dwadzieścioro. Każde przygotuje swoją własną koncepcję odświeżenia wyglądu niezbyt urodziwego w tej chwili przejścia pod rondem Jagiellonów. Efekty tej pracy powinniśmy poznać na początku maja na specjalnie zorganizowanej wystawie.

Na pomysł, by to studenci wzięli sprawy w swoje ręce wpadł plastyk miejski Marek Iwiński. O fatalnym stanie podziemnej części ronda Jagiellonów pisaliśmy kilka tygodni temu. Chodziło między innymi o cieki wodne, które pojawiają się na suficie oraz mało estetyczny wygląd podziemi. Wtedy drogowcy zapewnili nas, że znalezienie źródła cieku to dla nich priorytet. Mieli zbadać próbki wody, by wiedzieć, skąd się bierze.

- Jednak od tamtej pory woda się nie pojawiła, więc nie mamy materiału do badań - mówił nam wczoraj Krzysztof Kosiedowski, rzecznik ZDMiKP. - Natomiast gdy się tylko pojawi zaczniemy działać. Jesteśmy też w kontakcie z plastykiem miejskim w sprawie poprawy wyglądu przejścia.

W tym temacie jest już więcej do powiedzenia. Dziś plastyk spotka się z grupą studentów z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, którzy zaprojektują nowy wygląd podziemi. - Zleciłem obszerną dokumentację fotograficzną ronda - mówi Marek Iwiński. - W ciągu półtora miesiąca powinniśmy mieć gotowe projekty przygotowane przez młodych ludzi. Pokażemy je mediom i mieszkańcom w formie wystawy plansz. Zaproponowałem, by stworzyć dwie wersje zmian pod rondem Jagiellonów. W pierwszej chodzi o zaplanowanie zmian kosmetycznych niedużym kosztem. W tym wypadku skupilibyśmy się na grze kolorem, światłami i na ujednoliceniu przestrzeni. W drugiej wersji chciałbym, byśmy puścili wodze wyobraźni, by stworzyć przestrzeń na miarę XXI wieku.

Jak mówi Iwiński, dla studentów to fantastyczny temat. - To mocna grupa, z którą już wcześniej współpracowałem - komentuje. - Są bardzo zainteresowani tematem, wierzę, że postanie mnóstwo fantastycznych projektów.

Czy znajdą się pieniądze na realizacje tego, który zostanie wybrany?

- Jesteśmy bardzo zainteresowani, by odmienić to miejsce - mówi Kosiedowski. - To samo centrum miasta, zależy nam na tym, żeby wyglądało dobrze.

- Widzę, że nastawienie zarządu dróg jest bardzo dobre. Wszyscy zaangażowaliśmy się w ten pomysł. Myślę, że wspólnie uda nam się stworzyć pod rondem coś naprawdę ciekawego - dodaje Iwiński.

Joanna Pluta

W "Pomorskiej" zajmuję się dwoma tematami - kulturą i zdrowiem. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej fascynujący. Drugi natomiast daje o wiele więcej satysfakcji.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.