Jak pogodzić stare z nowym i ocalić przeszłość bydgoskiego Szwederowa?

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Jolanta Zielazna

Jak pogodzić stare z nowym i ocalić przeszłość bydgoskiego Szwederowa?

Jolanta Zielazna

Bydgoskie Szwederowo staje się coraz bardziej łakomym kąskiem dla deweloperów. W dzielnicy o niegdyś złej sławie, zaniedbanej pojawiły się atrakcyjne i pożądane adresy: ulica Orla, ks. Skorupki, Norweska, Bielicka

Na bydgoskim Szwederowie deweloperzy wyszukują każdy skrawek ziemi nadający się do zabudowy. Atutów dzielnica ma dużo. Śródmieście blisko, jest cała infrastruktura drogowa, społeczna, handel, usługi, teren uzbrojony. Wszystko jest. Dlatego każda piędź ziemi jest cenna. Deweloperzy wciskają bloki, gdzie tylko się da. Najlepiej jak najwyższe, jak najbliżej jeden drugiego, by zmieściło się jak najwięcej mieszkań.

Między starymi domkami lub w miejscu wyburzonego szybko pojawia się nowa zabudowa. Nie przypomina architekturą wielkiej płyty, ale ciągle są to bloki. Na niektóre teraz mówi się "apartamentowce". Dysonansów nie brakuje. Jak zmienia się Szwederowo? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 95% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.