Jak niewidomi aktorzy z Krakowa wylądowali w opolskim więzieniu

Czytaj dalej
Krzysztof Ogiolda

Jak niewidomi aktorzy z Krakowa wylądowali w opolskim więzieniu

Krzysztof Ogiolda

Spektakl w Oddziale Zewnętrznym w Turawie przygotowali wspólnie aktorzy Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego w Krakowie i kobiety osadzone w tym zakładzie karnym.

Życie za kratami zawsze bardzo mnie interesowało - przyznaje Beata Dżon-Ozimek, dziennikarka, tłumaczka „Dziewczynki w zielonym sweterku” (na podstawie tej historii powstał film Agnieszki Holland „W ciemności”), pomysłodawczyni projektu „Kultura - pomimo ciemności i ograniczeń” i autorka scenariusza trzydniowych warsztatów teatralnych.

- Mój pomysł polegał na tym, by połączyć w jeden zespół aktorów niewidomych i niedowidzących z więźniami. Tych pierwszych znałam od lat, Artur Dziurman, aktor Starego Teatru i „czarna gęba” polskiego filmu, który młodszym widzom kojarzy się choćby z mrocznym głosem Malfoya w „Harrym Potterze”, jest inicjatorem i od trzynastu lat społecznie prowadzi Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego. Teatr ten ciągle zabiega o stałe miejsce do pracy, tymczasowo korzystają z gościny parafii na Dębnikach. Ale pracują cały czas bardzo aktywnie.

Osadzone mogły poprzez teatr dotknąć pewnych wartości, dotknąć dobra. I pokazać to, co najlepsze w ich sercach

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.