Jak możemy uniknąć błędów podczas malowania ścian w naszym mieszkaniu

Czytaj dalej
Fot. malfarb
Red.e.sciany.pl

Jak możemy uniknąć błędów podczas malowania ścian w naszym mieszkaniu

Red.e.sciany.pl

To już ostatni dzwonek, aby zabrać się za odświeżenie mieszkania. W ciepłe dni malowane powierzchnie schną szybko i możemy wietrzyć do woli.

Malowanie ścian jest dość proste, ale należy jednak uważać, by podczas tej czynności nie popełnić błędów. Radzimy, jak ich uniknąć.

Zanim zaczniemy malować ściany, musimy przygotować się do pracy. Wybór odpowiedniej farby oraz narzędzi do malowania to podstawa sukcesu.

Wybierając farbę do ścian, weźmy pod uwagę rodzaj pomieszczenia. Do malowania ścian w pokojach możemy wykorzystać farbę akrylową lub lateksową. Jednak w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, takich jak łazienka i kuchnia, wybierzmy farbę przeznaczoną właśnie do tych pomieszczeń (farby do kuchni i łazienek mają podwyższoną odporność na wilgoć i zapewniają ścianom dodatkową ochronę przed grzybami pleśniowymi, są też takie, które zapewniają dodatkową ochronę antybakteryjną).

Kolejną ważną kwestią jest wybór narzędzi malarskich - wybór pędzli i wałków jest duży i jest z czego wybierać.

Do malowania dużych powierzchni, wybierzmy szeroki wałek o krótkim włosiu lub pędzel, ale zaopatrzmy się też w węższe narzędzia - przydadzą się do wygodnego pomalowania różnych załamań, czy wnęk. Do malowania sufitów, czy wyższych fragmentów ściany przyda się wałek na kiju teleskopowym. Zadbajmy też o stabilną drabinę - od niej zależy nasze bezpieczeństwo!

Oprócz tego, przed malowaniem, nie zapominajmy o zabezpieczeniu niemalowanych powierzchni oraz mebli. - Często popełnianym błędem jest niezabezpieczenie malowanego pomieszczenia. Przed otwarciem pierwszej puszki farby powinniśmy zaopatrzyć się w taśmę oraz folię malarską, którą okleimy elementy pomieszczenia, których nie planujemy malować - radzi Mariusz Szubert, manager marki Malfarb. - Dzięki temu nie będziemy musieli później usuwać zaschniętej farby z podłogi, gniazdek elektrycznych czy mebli, co jest bardzo uciążliwe, a czasem wręcz niemożliwe do wykonania. Zaopatrzmy się także w taśmę malarską, którą zabezpieczymy powierzchnie stykające się z malowaną ścianą (np. framugi drzwi i okien).

To, czy farba rzeczywiście skutecznie i równomiernie pokryje ściany zależy od przygotowania powierzchni. Ściana, która ma być malowana nie może być tłusta, mokra, ani zapylona. Przed malowaniem najlepiej odpylić ścianę i przemyć ją rozcieńczonym w ciepłej wodzie płynem do mycia naczyń. Dzięki temu pozbędziemy się kurzu, pajęczyn itp.

UWAGA - po umyciu musimy zostawić ścianę do wyschnięcia - nie można malować wilgotnych powierzchni.

Przed malowaniem powinniśmy też zadbać o zagruntowanie ściany lub zastosować farbę podkładową - preparaty te wzmacniają podłoże i poprawiają jego przyczepność, a także zmniejszają jego chłonność. Dzięki temu zużyjemy mniej farby nawierzchniowej i będzie ona lepiej związana ze ścianą, a zatem nie będzie odspajać się i odpadać. Ważne jest również to, że farba podkładowa „odetnie” kolor, na który ściana jest pomalowana obecnie - nie będzie on przebijał na nowo malowanej powierzchni.

- Przed przystąpieniem do pracy należy odpowiednio przygotować malowaną powierzchnię. Dobrze wykorzystać w tym celu grunty czy farby podkładowe. Pierwsze zapewnią nam doskonałą przyczepność farby do malowanego podłoża, warto skorzystać z nich podczas pracy na surowych podłożach oraz starych, już wymalowanych powierzchni. Farba podkładowa z kolei niweluje różnice w fakturze i barwie podłoża oraz poprawia przyczepność emulsji nawierzchniowej oraz zmniejsza jej zużycie - mówi Mariusz Szubert.

Pamiętajmy, żeby przed malowaniem bardzo dokładnie wymieszać farbę - dzięki temu będzie miała konsystencję do malowania. Farb nie powinno się rozcieńczać wodą - wyjątkiem jest sytuacja, kiedy malujemy ścianę pędzlem. Wtedy można farbę nieco rozcieńczyć, pamiętajmy jednak, żeby woda nie stanowiła więcej niż 5 procent mieszaniny.

Jeśli bierzemy się za malowanie ścian, zastanówmy się czy będziemy mieli wystarczającą ilość czasu - podczas malowania powinniśmy się wystrzegać długich przerw w pracy. Unikajmy sytuacji, że pomalujemy np. pół ściany i dokończymy później. Kiedy farba na pomalowanym kawałku ściany wyschnie, będzie widać „łączenie” z kolejnym fragmentem.

Większość farb nanosi się w dwóch warstwach - tu musimy pamiętać, że drugą warstwę można nanosić dopiero, kiedy wyschnie pierwsza (minimalny czas, po jakim możemy powtórnie malować ścianę jest podany na opakowaniu farby, najczęściej są to 3-4 godziny).

Red.e.sciany.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.