Jak doradcy stali się urzędnikami, a prezydenci miast obeszli ustawę

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Maciej Czerniak

Jak doradcy stali się urzędnikami, a prezydenci miast obeszli ustawę

Maciej Czerniak

Ustawa o tzw. gabinetach politycznych to fikcja. Prezydenci obeszli ją, zatrudnili ekspertów na etatach.

W urzędach miast Bydgoszczy i Torunia, a także w kujawsko--pomorskim Urzędzie Marszałkowskim jeszcze w listopadzie pracowało łącznie 15 doradców i asystentów. Teraz nie ma już żadnego. Ale tylko formalnie, bo w praktyce 11 osób, które doradzały i asystowały prezydentom i marszałkowi, zostały zatrudnione na innych urzędniczych stanowiskach.

Konkursami w ustawę

To efekt nowej ustawy o pracownikach samorządowych.

Pierwotnie projekt klubu Kukiz’15 zakładał wprowadzenie zakazu zatrudniania doradców też w administracji rządowej. Ograniczono go do samorządów.

Jak urzędy obeszły nowe przepisy? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Piszę też na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.