„Jadzia gotuje i inspiruje” w programie Ewy Wachowicz

Czytaj dalej
Fot. Józef Smoliński
Adam Lewandowski

„Jadzia gotuje i inspiruje” w programie Ewy Wachowicz

Adam Lewandowski

Kończy się nakład pierwszej książki kucharskiej Jadwigi Smolińskiej, więc autorka zbiera już przepisy do drugiej... Szuka tylko wydawcy.

W programie Ewy Wachowicz tylko pani Jadwiga Smolińska z Koronowa została zaproszona po raz drugi.

- Po raz pierwszy byłam u pani Ewy w roku 2012 - wspomina pani Jadzia. - Wysłałam kilka swoich przepisów, m.in. na roladki z marchewkowym farszem i surówkę z kapusty pekińskiej z morelą i miętą. Nie wierzyłam, że pani Wachowicz zaprosi mnie do Krakowa... Wystąpiłam w 165 edycji „Ewa gotuje”. Wzięłam z sobą jako prezent otrzymany od burmistrza piękny album o Koronowie...

Pani Jadzia nie jest rodowitą koronowianką. Pochodzi z podnakielskiego Chrząstowa. Kiedy miała siedem lat, do Koronowa przeniosła się z rodzicami. I mieszka tu do dzisiaj. Gotować, eksperymentować w kuchni lubiła od zawsze. I do dziś żałuje, że zamiast szkoły gastronomicznej wybrała technikum ekonomiczne.

Swymi kulinarnymi fascynacjami zajęła się na emeryturze. Czytała w pismach kobiecych najróżniejsze przepisy. Wysłała swój: na kostkę alpejską.

- To ciasto na bazie ciemnego biszkoptu, z masą krówkową, masłem, amaretto, bitą śmietaną i wiórkami z krówek - wspomina. - Zamieścili od razu! Wtedy też otrzymałam pierwsze honorarium.

Pani Jadzia otwiera szafę biblioteczną. Jest w niej ponad trzysta kolorowych pism z zamieszczonymi w nich jej przepisami. Pierwsze pieniądze wydała na zakup dobrego aparatu fotograficznego i komputera. Nie ukrywa, że musiała się podszkolić w jego obsłudze. Bo kuchenne eksperymentowanie wymaga dokumentowania każdego etapu produkcji potraw. Aparat fotograficzny w kuchni jest stałym narzędziem pracy. A mąż - pierwszym jurorem eksperymentów kuchennych - Lubię wszystko, co Jadzia ugotuje! -zapewnia pan Józef.

Kiedy wróciła od pani Wachowicz rzuciła hasło, by wydać książkę kucharską „Smaki Ziemi Koronowskiej”. I książka ukazała się w zeszłym roku. Na 218 zamieszczonych w niej przepisów 85 jest dziełem Jadwigi Smolińskiej! Pierwszy tysiąc egzemplarzy poszedł na pniu, dodrukowano więc następne. Po „Smakach Ziemi Koronowskiej” ukazały się „Swojskie specjały powiatu bydgoskiego”, oczywiście również z przepisami pani Jadzi...

A w tym roku - „Jadzia gotuje i inspiruje” - książka autorska Jadwigi Smolińskiej. Jej promocyjna sprzedaż rozpoczęła się na festynie cysterskim.

Książkę kucharską wydaną starannie przez firmę Unigraf można jeszcze nabyć w Koronowie w księgarni „Przy ratuszu”, w kwiaciarni w „Starej rzeźni” i u pani Jadzi. Ale to już końcówka nakładu. - „Jadzia gotuje i inspiruje” wysłałam pani Ewie Wachowicz - mówi autorka. - I pani Ewa po raz drugi zaprosiła mnie do programu... Do Krakowa na nagrania pojechałam z mężem w połowie listopada. Program zostanie wyemitowany w najbliższą sobotę 12 grudnia o godz. 10.10. Co tym razem w Polsacie, w 263 edycji swego programu, pokaże pani Ewa? Niestety, tego nie mogę zdradzić. Mogę tylko powiedzieć, że będzie to jedna z potraw z mojej książki „Jadzia gotuje i inspiruje”.

Jadwiga Smolińska kilka już razy gotowała też w programach bydgoskiej telewizji. Kuchnia stała się jej żywiołem.

- Mam już zebrane przepisy na kolejną książkę kucharską - mówi. - Oczywiście nowe, których nie ma w poprzednich. Jest ich ponad trzysta. Szukam już tylko wydawcy.

Adam Lewandowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.