Jadą do nas goście, jadą. I to nie tylko ci młodzi

Czytaj dalej
Fot. parafia Szlichtyngowa
redakcja Gazety Lubuskiej

Jadą do nas goście, jadą. I to nie tylko ci młodzi

redakcja Gazety Lubuskiej

Uczestnicy Światowych Dni Młodzieży zjeżdżają do 22 parafii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. W sobotę wielkie spotkanie w Świebodzinie.

Do diecezji zielonogórsko-gorzowskiej przyjedzie około 1.500 osób, do samej Zielonej Góry zaś około 200 zagranicznych pielgrzymów. Goście z Francji, Włoch, Chorwacji, Kuby i Słowenii zjadą do Winnego Grodu, by z niego wyruszyć do Świebodzina i później do Krakowa.

- Ci goście wybrali Zieloną Górę, jako miasto, w którym zostaną przez parę dni, ponieważ mają wcześniejsze, osobiste kontakty z parafiami albo konkretnymi osobami - mówił podczas konferencji prasowej ksiądz Andrzej Sapieha, rzecznik kurii. W Zielonej Górze gości przyjmie sześć parafii: parafia św. Józefa Oblubieńca, Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Stanisława Kostki, Podwyższenia Krzyża, pw. św. Urbana I oraz pw. Ducha Świętego.

Z kolei Włosi zamieszkają w Paradyżu dlatego, że lubuskie seminarium od wielu lat utrzymuje kontakt z klerykami z Verony. Pielgrzymi z Boliwii wybrali Rokitno, ponieważ to miejsce zarekomendował im ksiądz Krzysztof Białasik, pochodzący ze Zbąszynka, obecnie biskup diecezji Ruro w Boliwii. W Świebodzinie gościć będzie 34 Niemców.

Na gości w Zielonej Górze czeka mnóstwo atrakcji kulturalnych. Wspólnymi siłami, namalują, z lokalnymi artystami, pamiątkowy mural. Uczestnicy wysłuchają też koncertu zespołu Gospel Rain, który na występ zaprosił również Natalię Niemen i Mate`o. Po czwartkowym koncercie ulicami Zielonej Góry przejdzie Międzynarodowy Marsz dla Życia, który zakończy się Eucharystią w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. W piątkowy wieczór, goście z całego świata, zaprezentują na zielonogórskim deptaku, swoje tradycje i kulturę.

Grupa młodych wolontariuszy pracuje nad organizacją imprezy nad jeziorem Głębokim koło Międzyrzecza. Mają pełne ręce roboty, bo na blisko 300 młodych ludzi z Włoch czekać tu ma sporo atrakcji. Razem z polską młodzieżą wezmą udział w sportowych zmaganiach, obejrzą też występy miejscowych zespołów. - Praktycznie każdego dnia odwiedzają nas grupy pielgrzymów z całego świata. Obecnie od trzech dni gościmy pielgrzymów z Boliwii, którzy dziś będą mieć uroczystą mszę wraz z tańcami - mówi ksiądz Józef Tomiak. Łącznie, przy okazji Światowych Dni Młodzieży, Rokitno odwiedzi kilkudziesięciu pielgrzymów: głównie z Ameryki Łacińskiej.

Praktycznie każdego dnia odwiedzają nas grupy pielgrzymów z całego świata

Do parafii pw. Najświętszej Królowej Polski w Głogowie przyjedzie aż 110 osób ze Stanów Zjednoczonych. W parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w Szlichtyngowej nocowała już z kolei 15-osobowa grupa pielgrzymów z Francji, z okolic Besancon,, którzy na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa przybyli ze swoim biskupem... na rowerach. Parafia pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w podgłogowskim Jaczowie przyjmie w środę gości z Senegalu. W czwartek pielgrzymi na Światowe Dni Młodzieży odwiedzą m.in. kopalnię, odbędzie się także spotkanie przy wspólnym ognisku.

Punktem kulminacyjnym diecezjalnych spotkań będzie zjazd wszystkich „lubuskich” uczestników w Świebodzinie. Według szacunków w sobotę, pod figurą Jezusa Chrystusa zbierze się blisko 5 tys. pielgrzymów z różnych stron świata. Będą dwie sceny i telebimy. Centralne diecezjalne uroczystości rozpocznie koncert projektu Bachus Classic Orchestra. Również w sobotę odbędzie się multijęzykowa msza święta. Niedziela okrzyknięta została „Dniem z Rodziną”. Całość będzie miała kształt pikniku rodzinnego. Zakończy się dużym ogniskiem. Wcześniej, czwartek to Dzień Integracji”, a piątkowe spotkania zamknie Droga Krzyżowa ulicami miasta.

redakcja Gazety Lubuskiej

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.