Jachcice zyskają nową bibliotekę. Już wkrótce [wizualizacja]

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Joanna Pluta

Jachcice zyskają nową bibliotekę. Już wkrótce [wizualizacja]

Joanna Pluta

- Nareszcie - mówi pani Elżbieta, jedna z mieszkanek bydgoskich Jachcic. - Tak długo na to czekaliśmy. Dorośli też, ale głównie najmłodsi

O tym, że Jachcice potrzebują nowego gmachu biblioteki mówiło się od ładnych paru lat. Dotychczasowa siedziba filii bibliotekę mało przypominała. Maleńka, zniszczona, co rusz była zalewana bo miała dziurawy dach. Mieszkańcy od lat prosili, by coś się z mieniło.

- My dorośli to jeszcze pół biedy - mówi pani Elżbieta, która na Jachcicach mieszka od dziesięciu lat. - Ale tutaj chodzi o dzieci. Potrzebują i zasługują na nowoczesną, ładną, większą bibliotekę. Tyle się mówi, że czytelnictwo w Polsce jest tak niskie. Brak porządnej biblioteki na pewno tego nie zmieni.

Przy ul. Czołgistów rośnie nowy budynek. Ma już ściany. Teraz trwają prace nad wielospadowym drewnianym dachem. - Gmach wkrótce będzie gotowy w stanie surowym zamkniętym - słyszymy w ratuszu. - Wiosną planowane są prace wewnątrz obiektu. Latem biblioteka będzie gotowa.

Ściany nowego budynku biblioteki na Jachcicach już są. Teraz zaczną się prace nad zadaszeniem. Inwestycja powinna się zakończyć do lata
Wizualizacja biblioteki.

Biblioteka będzie miała jedną kondygnację. Jest zaprojektowana tak, by w przyszłości można było ją rozbudować - docelowo bowiem ma pełnić dodatkowo inne funkcje kulturalne.- Budynek będzie się składał z dwóch sal - jedna ma być strefą dla dzieci i biblioteką z regałami na kółkach. Ma także pełnić funkcję sali przeznaczonej na warsztaty, szkolenia i spotkania. Z tego pomieszczenia będzie też wyjście na taras, a w sali pojawi się duży ekran - słyszymy. - Druga sala ma pełnić funkcję czytelni. Cały budynek będzie liczył mniej więcej 155 m kw. Inwestycja kosztuje 535 tysięcy złotych.

Z biblioteki prócz mieszkańców Jachcic mają też korzystać mieszkańcy Czyżkówka i Piasków.

Joanna Pluta

W "Pomorskiej" zajmuję się dwoma tematami - kulturą i zdrowiem. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej fascynujący. Drugi natomiast daje o wiele więcej satysfakcji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.