Jacek Godek, tłumacz literatury islandzkiej: Elfów nie widziałem, ale innym to się zdarza

Czytaj dalej
Fot. Piotr Hukało
rozmawiała Dorota Abramowicz

Jacek Godek, tłumacz literatury islandzkiej: Elfów nie widziałem, ale innym to się zdarza

rozmawiała Dorota Abramowicz

Polacy i Islandczycy są do siebie podobni - mówi Jacek Godek, tłumacz literatury islandzkiej, aktor. - Słyszałem nawet teorię, że tak naprawdę Islandczycy wywodzą się z południowej Polski, z Galicji.

Ponoć nawet rodzony syn przeżywa pana od islandofobów...

Fakt, mam w życiu dwa odlotowe hobby. Pierwsze z nich to Islandia, drugie to golf.

Jak to się z Islandią zaczęło?

Miałem zaledwie jedenaście lat, chodziłem do Szkoły Podstawowej numer 67 w Gdańsku. Pewnego dnia usłyszałem, że wraz z całą rodziną przeprowadzamy się do Islandii, gdzie tata został charge d’affaires w polskiej ambasadzie.

  • Islandia jest niewielkim państwem (zamieszkanym przez zaledwie 334 252 osoby), leżącym w północnej części Oceanu Atlantyckiego.

  • Jej mieszkańcy wywodzą się od norweskich wikingów, którzy zasiedlili wyspę w 874 roku.
Pozostało jeszcze 96% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
rozmawiała Dorota Abramowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.