Irbisy zadomowiły się już w Myślęcinku [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Leśny Park Kultury i Wypoczynku
Katarzyna Dworskakatarzyna.dworska@pomorska.pl

Irbisy zadomowiły się już w Myślęcinku [zdjęcia]

Katarzyna Dworskakatarzyna.dworska@pomorska.pl

Para panter śnieżnych przyjechała do nas z warszawskiego ogrodu zoologicznego. Zwierzęta będzie można zobaczyć pod koniec tygodnia.

Samiec ma osiem lat, a samica czternaście. Od połowy kwietnia irbisy aklimatyzują się w nowym domu. - Dobrze zniosły podróż, chociaż były trochę zestresowane zmianą otoczenia - mówi Tamara Samsonowicz, kierownik bydgoskiego ogrodu zoologicznego. - Zdążyły już poznać wybieg. Jeszcze mają kwarantannę, ale myślę, że pod koniec tego tygodnia zwiedzający będą mogli je zobaczyć.

Para w przeszłości została rodzicami i władze bydgoskiego zoo liczą, że doczekamy się ich malucha.

Panterom śnieżnym grozi wyginięcie i znajdują się pod ścisłą ochroną. Szacuje się, że na wolności żyje od czterech do siedmiu tysięcy osobników. Występują w Himalajach, na Wyżynie Tybetańskiej i w centralnej Rosji. Około dwustu z nich można spotkać w ogrodach zoologicznych. - Są to duże koty, które są drapieżnikami - tłumaczy Samsonowicz. - Żywią się pokarmem mięsnym. U nas dostają wołowinę, kurczaki i króliki. Osobniki z tego gatunku dożywają dwudziestu kilku lat.

Irbisy zamieszkały obok tygrysa amurskiego. Wcześniej ich wybiegł należał do niego.

- Jednak zauważyliśmy, że w ogóle nie korzystał z tej części, więc postanowiliśmy ją wydzielić dla innego gatunku dzikich kotów - uzupełnia Samsonowicz. - Cały czas chcemy rozwijać nasz ogród, ale na razie nie chcę zdradzać szczegółów.

Obszary występowania irbisów w środowisku naturalnym:

Katarzyna Dworskakatarzyna.dworska@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.