IPN będzie w Bydgoszczy szukał szczątków ofiar sądu wojskowego

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Hanka Sowińska

IPN będzie w Bydgoszczy szukał szczątków ofiar sądu wojskowego

Hanka Sowińska

Sto jeden wydanych wyroków śmierci, 41 wykonanych. Taki jest „dorobek” Wojskowego Sądu Rejonowego. Ciała rozstrzelanych w więzieniu na Wałach Jagiellońskich grzebano na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej.

Nieliczni, jak Zbigniew Rostek, Witold Milwid, Jerzy Łoziński i Władysław Subortowicz mają imienne groby. Pozostali spoczywają tam, gdzie ich ciała wrzucono do bezimiennych dołów. Czy uda się je odnaleźć ekipie dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka, p.o. szefa Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN?

Jak już informowaliśmy archeolodzy, historycy i wolontariusze IPN powracają na bydgoską „Łączkę”. Czyli na cmentarz komunalny przy ul. Kcyńskiej. To na tej nekropoli swoje ofiary grzebał Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego i Wojskowy Sąd Rejonowy (rozpoczął działalność w marcu 1946 r.).

Archeolodzy, historycy i wolontariusze IPN powracają na bydgoską „Łączkę”. Jak będą wygladać ich działania? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał \"strumieniem wieków\".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.