Inwestycja w Zbójnie cieszy kierowców i pieszych

Czytaj dalej
Fot. nadesłane
Karolina Rokitnicka

Inwestycja w Zbójnie cieszy kierowców i pieszych

Karolina Rokitnicka

Niemal milion złotych kosztowała budowa drogi gminnej w Zbójnie, która połączyła dwie drogi wojewódzkie. Można już z niej korzystać.

600 metrów asfaltu

Prawie 600-metrowa droga w Zbójnie została oddana do użytku w ubiegłym tygodniu. Ułatwia ona m.in. dojazd do Golubia-Dobrzynia.

Gmina Zbójno pozyskała na tę inwestycję dotację w wysokości 469 114 zł od wojewody kujawsko-pomorskiego. Została ona przyznana w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Przebudowa drogi o długości 573 m kosztowała 938 tys. zł. Tak więc połowę kosztów pokryło wsparcie zewnętrzne. Inwestycja obejmowała nie tylko wylanie asfaltowego dywanika, ale także zrobienie zjazdów na posesje, umocnienie skarp, utwardzenie poboczy, wykonanie chodnika.

Nowoczesne rozwiązania

Całość została oświetlona przez 15 hybrydowych lamp LED- z turbinami wiatrowymi i panelami solarnymi. Takie rozwiązanie jest nie tylko nowoczesne, ale także ekonomiczne w eksploatacji. Lampy bowiem generują prąd z energii słonecznej i wiatru. Droga wybudowana przez gminę połączyła dwie drogi wojewódzkie - nr 554 i 556, na Golub-Dobrzyń i Rypin.

Do przetargu na wykonanie zadania stanęło pięć firm. Zaproponowały ceny od 927 tys. zł do 1,22 mln zł. Za najkorzystniejszą ofertę uznano tę złożoną przez Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Lipna.

W ubiegłym tygodniu otwarto przebudowaną drogę. Wójt gminy Zbójno Katarzyna Kukielska oraz przedstawiciele firmy wykonującej inwestycję - PRD Lipno Stanisław Detmer i Andrzej Kurda dokonali symbolicznego przecięcia wstęg. Drogę poświęcił proboszcz parafii pw. św. Piotra i Pawła w Rużu ks. Henryk Zagórowicz. W uroczystości uczestniczyli także pracownicy urzędu, członek zarządu powiatu Danuta Brzoskowska, radni gminni, sołtys Zbójna Michał Zglenicki, przedstawiciele lokalnych przedsiębiorstw, inspektorzy nadzorujący inwestycję oraz mieszkańcy gminy.

Karolina Rokitnicka

Dziennikarstwo to nie tylko moja praca, ale także pasja. Szczególnie bliskie mi sprawy lokalne, dotyczace Golubia-Dobrzynia i okolic, samorządowe, oświatowe, kultura, politykaLubię analizę danych, m. in. rankingów inwestycyjnych czy wyników edukacyjnych, a także materiały interwencyjne. W codziennej pracy bardzo cenię kontakt z drugim człowiekiem, dynamiczność, możliwość uczenia się i poznawania zagadnień, które są dla mnie zupełnie nieznane, jak np. sport czy rolnictwo :-). Dziękuję moim instruktorom za pomoc w poruszaniu się po tych niezbadanych dla mnie obszarach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.