Bartosz Gubernat

Inwestycja Lufthansy za ponad miliard zł w Dworzysku przepadła

Bartosz Gubernat

Starostwo Powiatowe w Rzeszowie na Dworzysku ma ponad 85 hektarów terenu, który przeznaczyło pod innowacyjne przedsięwzięcia. Władzom miasta i województwa zależało, aby Lufthansa była jedną z wizytówek tego miejsca. Niestety, ta firma prawdopodobnie nie wybuduje tu swojego centrum. Dlaczego?

- Przedstawiciele firmy z branży lotniczej chcieli u nas zainwestować miliard złotych. My mieliśmy dla nich przygotować miejsce, w którym kształciliby się przyszli pracownicy tego zakładu. Prezydent zgodził się spełnić wszystkie prośby inwestora i byliśmy przekonani, że zdecyduje się na inwestycję w Rzeszowie - mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta miasta.

Lufthansa gigantyczną inwestycję w Polsce planuje wspólnie z amerykańskim koncernem General Electric. Ma to być zakład naprawy i przeglądów silników lotniczych. Wartość przedsięwzięcia szacuje się na około 250 mln euro. W Rzeszowie rozmowy z inwestorem prowadzili przedstawiciele marszałka województwa, prezydenta Rzeszowa i starosty.

Ten ostatni urząd zaangażowano w negocjacje, gdyż na jego terenie, w strefie ekonomicznej Dworzysko, inwestycja miała powstać. Niestety, Niemcy właśnie wycofali się z dalszych rozmów i szukają nowej lokalizacji.

Dlaczego? Tego urzędnicy starosty nie chcą zdradzić.

- Nie mogę na ten temat rozmawiać, zarówno mnie, jak i pozostałych uczestników rozmów obowiązuje klauzula wysokiej poufności - mówi Waldemar Pijar, odpowiedzialny w starostwie za rozwój strefy.

Z naszych informacji wynika jednak, że to właśnie w starostwie utknęły negocjacje. - Marszałkowi i prezydentowi Rzeszowa na inwestycji bardzo zależało. Niemcy chcieli jednak dużej powierzchni na Dworzysku. Aby stworzyć taki teren, trzeba było połączyć dwie-trzy działki, co wymagało wyburzenia fragmentu drogi biegnącej przez strefę. Starostwo miało się na to nie zgodzić - mówi urzędnik, który zna kulisy rozmów.

- Zobowiązaliśmy się wybudować halę dla silnika lotniczego, na którym uczniowie ćwiczyliby naprawy. Miała powstać przy Centrum Kształcenia Praktycznego na ul. Hetmańskiej. Budynek szkoły chcieliśmy na własny koszt nadbudować o jedno piętro, na potrzeby klas lotniczych - mówi Maciej Chłodnicki. Miasto obiecało Niemcom także uruchomienie linii autobusowej dowożącej pracowników z centrum Rzeszowa pod nowy zakład. - Szacujemy, że mogło tu znaleźć pracę kilkaset osób - dodaje rzecznik.

Prezydent Ferenc w poniedziałek poinformował urzędników, że Lufthansa napotykając problemy w Rzeszowie, chce inwestować w Środzie Śląskiej.

Marta Wilczyńska z tamtejszego UM to potwierdza.

- Ostateczna decyzja w sprawie lokalizacji zakładu jeszcze nie zapadła, ale rzeczywiście inwestor jest zainteresowany działkami w naszej gminie, podlegającymi pod Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Złożył już raport o oddziaływaniu inwestycji na środowisko i w tej chwili pracujemy nad wydaniem na tej podstawie decyzji środowiskowej - mówi Wilczyńska. Dodaje, że Lufthansa deklaruje stworzenie około 600 miejsc pracy. - Działka ma 13,5 ha, z czego około 40 procent ma pozostać terenem zielonym. Zależy nam na rozwoju tej podstrefy, dla gminy to duża szansa.

Strefa Dworzysko w części należącej do starostwa to łącznie 85 ha terenu, z czego liczeniu dróg i chodników dla inwestorów zostaje 62 ha. Do tej pory działki kupiło tu 5 firm, a zakupy przez kolejne trzy zostaną sfinalizowane do końca roku. Waldemar Pijar przekonuje, że kolejnych 25 inwestorów zarezerwowało działki na kolejne lata.

- Te, którym już sprzedaliśmy działki, zatrudnią łącznie 600 osób. To m.in. produkcja: odzieży, sprzętu AGD, kosmetyków, paneli fotowoltaicznych, oklein i firma z branży lotniczej - wylicza.

Bartosz Gubernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.