Internetowy program dla 10 szkół [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
RED

Internetowy program dla 10 szkół [zdjęcia]

RED

Anna Streżyńska, minister cyfryzacji odwiedziła wczoraj nasz region. W rozmowie z Piotrem Całbeckim doceniła realizowane projekty informatyczne.

Pani minister spotkała się wczoraj w Toruniu z marszałkiem województwa Piotrem Całbeckim, aby ocenić postępy cyfryzacji w regionie.

- To, co widzimy w skali centralnej nie napawa nas otuchą. Główne systemy krajowe nie są przyjazne dla klientów i obywateli, pozostawiają wiele do życzenia. Im gorzej poszczególne systemy wyglądają na poziomie krajowym, tym lepiej wypadają w województwie kujawsko-pomorskim - stwierdziła minister Anna Streżyńska.

Anna Streżyńska: - W Polsce trzeba zbudować takie systemy, które pomagają  żyć komfortowo i funkcjonować w obszarze administracji publicznej i usług
Grzegorz Olkowski Anna Streżyńska: - W Polsce trzeba zbudować takie systemy, które pomagają żyć komfortowo i funkcjonować w obszarze administracji publicznej i usług publicznych.

Jesteście przykładem dla innych

- Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem po przeglądzie trzech bardzo ważnych, potrzebnych obywatelom systemów - edukacyjnego, zdrowotnego i planowania przestrzennego. Możemy z nich czerpać inspirację zarówno dla systemów ogólnokrajowych, jak i dla innych systemów regionalnych - oceniła minister cyfryzacji.

Jak podkreśla, w Polsce trzeba zbudować takie systemy, które pomagają żyć komfortowo i funkcjonować w obszarze administracji publicznej i usług publicznych, gdziekolwiek się znajdziemy. W naszym regionie pojawiły się ciekawe i oszczędne rozwiązania, widać też zrozumienie dla konieczności współpracy systemów między sobą, wymiany danych, tak, by maksymalnie ułatwić klientowi urzędu załatwianie sprawy.

Minister Anna Streżyńska chwaliła szczególnie regionalny system informacji przestrzennej. - To jest coś, czego nie dokonaliśmy za miliardy złotych na poziomie centralnym, a tu powstało coś niezwykle sprawnego, co daje nie tylko profesjonalistom, geodetom, planistom, ale również obywatelowi pełną informację o zagospodarowaniu przestrzennym i istniejącej infrastrukturze miejskiej i wiejskiej.

Osiągnięcia przemawiają za nas

Poinformowała także, że jesienią planowany jest projekt, którego kluczowym elementem jest przyłączenie wszystkich 32 tysięcy szkół w kraju do szybkiego internetu światłowodowego. Z uwagi na nasze osiągnięcia, obiecała, że 10 szkół różnego rodzaju z regionu w najbliższych tygodniach weźmie udział w specjalnym programie pilotażowym.

RED

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.