Inowrocławski Pomnik Wdzięczności przeszedł dekomunizację. Nie ma po nim śladu

Czytaj dalej
Fot. Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski

Inowrocławski Pomnik Wdzięczności przeszedł dekomunizację. Nie ma po nim śladu

Dominik Fijałkowski

Pomnik Wdzięczności i Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni nie góruje już nad Skwerem Obrońców Inowrocławia. W poniedziałek, 12 marca, zdjęto z niego figury żołnierzy, a dwa dni później zburzony został cokół i betonowa podstawa monumentu.

28-tonowe figury żołnierzy polskiego i radzieckich zdjęto z cokołu pomnika za pomocą specjalnego dźwigu, a następnie przewieziono na teren zakładu komunalnego przy ul. Toruńskiej. Po drodze konieczna okazała się "amputacja" podniesionej do góry ręki jednego z żołnierzy. Dokonano jej za pomocą koparki. Gdyby nie ten zabieg, wieziony na potężnej lawecie fragment monumentu uszkodziłby zawieszony nad ulicą stelaż wraz z reklamą.

Co powstanie w miejscu Pomnika Wdzięczności? Jaki plan na zagospodarowanie tego miejsca ma prezydent Inowrocławia, Ryszard Brejza? Czytaj w dalszej części artykułu. 

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Dominik Fijałkowski

Od 1992 roku jestem dziennikarzem "Gazety Pomorskiej" w Inowrocławiu. Piszę o wszystkim, co dzieje się w Inowrocławiu, a głównie o tym co "piszczy" w miejscowym ratuszu. Opisuję też wydarzenia, które dzieją się w pozostałych miastach i gminach powiatu inowrocławskiego. Fotografuję imprezy sportowe, kulturalne, turystyczne... A zdjęcia z tych imprez zamieszczam na www.pomorska.pl i na www.inowroclaw.naszemiasto.pl. Prywatnie..., lubię dłuuuugie wyprawy rowerowe. I te krótsze też. Należę do Nadgoplańskiego Oddziału PTTK w Kruszwicy i Klubu Turystyki Rowerowej "Goplanie".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.