Inowrocław ma sposób na zielone miasto

Czytaj dalej
Fot. Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski

Inowrocław ma sposób na zielone miasto

Dominik Fijałkowski

Mieszkańcy podpowiedzą, gdzie sadzić drzewa i kwiaty.

Ruszyła kampania „Zielony Inowrocław”. Jej celem jest m. in. prowadzenie nasadzeń na terenie miasta z jeszcze większym udziałem mieszkańców.

- Wspólnie tworzymy nasze zielone miasto. Dlatego liczymy na wsparcie inowrocławian, na ich sugestie i uwagi - podkreśla prezydent Ryszard Brejza.

Akcja obejmować będzie jednak nie tylko sprawę nowych nasadzeń na miejskich skwerach i w parkach. Ratusz namawiać będzie mieszkańców do tego, by upiększali swoje balkony różnorodnymi odmianami kwiatów i roślin ozdobnych. Prowadzić będzie też działania proekologiczne, w których nagrodami będą sadzonki.

Już w przyszłym miesiącu (w maju) każdy mieszkaniec, który dostarczy do mątewskiego zakładu utylizacji posegregowane odpady, otrzyma bezpłatnie sadzonki pelargonii lub begonii. Natomiast jesienią, w ramach akcji sprzątania świata, będzie można otrzymać małe drzewka.

W ramach kampanii prowadzona będzie też akcja „Ukwiecamy Inowrocław”. W centrum Inowrocławia kwiaty pojawią się nie tylko na skwerach czy miejscach do tego przeznaczonych. Ozdabiane będą nimi także miejskie kamienice, m.in. przy Królowej Jadwigi, czy na rogu ulic Solankowej i Staszica. Donice z kwiatami pojawią się również w oknach budynków Urzędu Miasta.

- Chcemy w ten sposób nie tylko upiększyć nasze obiekty, ale także zachęcić prywatnych właścicieli do podobnych działań - dodaje Ewa Witkowska, zastępca prezydenta Inowrocławia.

W planach jest także uporządkowanie skwerów, na których nie było dotąd zbyt wiele kwiatów. Są to miejsca przy Rynku - od strony ul. Wodnej, przy Armii Krajowej oraz na osiedlach: Piastowskim III, Toruńskim i Rąbinie. Ogółem, w br. w Inowrocławiu posadzonych zostanie 150 tysięcy roślin.

W ramach akcji odbędą się konkursy na najładniejszy balkon, ogród oraz ogródek działkowy. Przeprowadzone zostaną akcje edukacyjne i informacyjne, m. in. przypominające o tym, że w mieście działa Pogotowie Czystości.

Dominik Fijałkowski

Od 1992 roku jestem dziennikarzem "Gazety Pomorskiej" w Inowrocławiu. Piszę o wszystkim, co dzieje się w Inowrocławiu, a głównie o tym co "piszczy" w miejscowym ratuszu. Opisuję też wydarzenia, które dzieją się w pozostałych miastach i gminach powiatu inowrocławskiego. Fotografuję imprezy sportowe, kulturalne, turystyczne... A zdjęcia z tych imprez zamieszczam na www.pomorska.pl i na www.inowroclaw.naszemiasto.pl. Prywatnie..., lubię dłuuuugie wyprawy rowerowe. I te krótsze też. Należę do Nadgoplańskiego Oddziału PTTK w Kruszwicy i Klubu Turystyki Rowerowej "Goplanie".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.