Inni skorzystają z sanatorium [cennik sanatoriów 2017]

Czytaj dalej
Fot. Dawid Łukasik
Małgorzata Stempinska

Inni skorzystają z sanatorium [cennik sanatoriów 2017]

Małgorzata Stempinska

Wiesz, że ze względu na stan zdrowia na pewno nie pojedziesz do sanatorium? Zgłoś to do NFZ. Skorzystają inni czekający w długiej kolejce.

Zadzwoniła do nas pani Michalina z Bydgoszczy. Pod koniec zeszłorocznych wakacji złożyła wniosek o sanatorium. W listopadzie ubiegłego roku otrzymała z Narodowego Funduszu Zdrowia pismo z informacją, że została zakwalifikowana i jej skierowanie zostało zarejestrowane. Teraz ma czekać na informację o terminie i miejscu leczenia. Pismo jeszcze nie przyszło.

- Przez te kilka miesięcy mój stan zdrowia znacznie się pogorszył. Obecnie nie wychodzę z domu, muszę być 20 godzin na dobę pod tlenem. Wiem, że na pewno nie wyjadę do uzdrowiska. Gdzie mam zgłosić ten fakt, by nie blokować komuś miejsca? Czy jest jakiś jeden numer telefonu albo adres do korespondencji w takich sytuacjach? - pyta nasza Czytelniczka.

Trzeba pisemnie zawiadomić NFZ

Hanna Krzyżanowska z Sekcji ds. Skarg i Wniosków Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy wyjaśnia, że pacjent, który nie może pojechać do sanatorium z powodu pogorszenia stanu zdrowia, powinien o tym pisemnie zawiadomić Narodowy Fundusz Zdrowia. Może napisać również pismo, że rezygnuje z leczenia sanatoryjnego bez podania przyczyny. Czas oczekiwania na wspomniane leczenie wynosi obecnie 28 miesięcy. Dlatego też jeśli na pewno nie pojedziemy do uzdrowiska, zgłośmy ten fakt. Ktoś inny będzie mógł pojechać na nasze miejsce.

Obecnie w naszym regionie na wyjazd do sanatorium czeka się 28 miesięcy

Zdarza się również, że kuracjusze telefonicznie informują NFZ o tym, że nie będą mogli skorzystać z leczenia uzdrowiskowego. - Przy zgłoszeniach telefonicznych pracownicy Działu Lecznictwa Uzdrowiskowego informują o konieczności złożenia pisma, by uniknąć nieporozumień - zaznacza Hanna Krzyżanowska.

Podajemy adres do korespondencji:

K-P OW NFZ,
Al. Mickiewicza 15,
85-071 Bydgoszcz

A jeśli otrzymamy już z NFZ pismo z informacją, dokąd i w jakim terminie pojedziemy na leczenie, a nie będziemy mogli wyjechać z różnych powodów?

Wówczas również należy wysłać pismo do Narodowego Funduszu Zdrowia pod wskazany powyżej adres. - Informację najlepiej przekazać jak najszybciej, ponieważ na nasze miejsce może pojechać ktoś inny - dodaje Hanna Krzyżanowska.

Jeśli do uzdrowiska pacjenci nie pojadą i nie zgłoszą tego faktu, wówczas skierowania przepadają. Inni chorzy nadal czekają w kolejce, a sanatoria tracą, ponieważ NFZ nie zapłaci za świadczenia zdrowotne, jeśli pacjent ich nie otrzyma.

Można poprosić o zmianę terminu leczenia

Warto też pamiętać, że w wyjątkowych sytuacjach można zwrócić się do NFZ z prośbą o zmianę terminu leczenia uzdrowiskowego. Są to np.: nagła choroba lub śmierć najbliższej osoby, ślub własny lub dzieci, inne losowe zdarzenia, których pacjenci nie mogli wcześniej przewidzieć. Wszystkie powyższe sytuacje powinny zostać udokumentowane. Wówczas pacjent powinien oddać skierowanie, które otrzymał. NFZ, po zapoznaniu się z dokumentami, wyznaczy nowy termin wyjazdu do sanatorium.

Przypomnijmy, że skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, biorąc pod uwagę aktualny stan zdrowia pacjenta, uwzględniając wskazania lub przeciwwskazania oraz wpływ leczenia uzdrowiskowego na stan zdrowia pacjenta. Każde skierowanie jest następnie aprobowane przez lekarza specjalistę w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, zatrudnionego w oddziale NFZ.

Przeciwwskazania do leczenia sanatoryjnego:

Opłaty w sanatoriach w 2017 roku

Podczas pobytu w sanatorium pacjent nie ponosi kosztów zabiegów, z których korzysta w ramach leczenia uzdrowiskowego. Jedynym wydatkiem dla kuracjusza stają się koszty zakwaterowania i wyżywienia, których wysokość jest odgórnie określona przez Ministra Zdrowia. W zależności od terminu pobytu (tzw. sezon rozliczeniowy) oraz standardu, na który decyduje się kuracjusz, odpłatność za jeden dzień pobytu w sanatorium przedstawia się następująco:Standard/wyposażenieI okres rozliczeniowy(od 1 października do 30 kwietnia)II okres rozliczeniowy(od 1 maja do 30 września)
pokój 1-osobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym28,80 zł36,10 zł
pokój 1-osobowy w studiu23,00 zł33,00 zł
pokój 1-osobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego22,00 zł29,30 zł
pokój 2 -osobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym17,30 zł24,10 zł
pokój 2-osobowy w studiu14,60 zł22,00 zł
pokój 2 -osobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego12,50 zł17,30 zł
pokój wieloosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym11,00 zł13,10 zł
pokój wieloosobowy w studiu10,50 zł12,00 zł
pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego9,40 zł10,50 zł
Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.