Infekcje sezonowe w natarciu [wideo, poradnik]

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Jadwiga Aleksandrowicz, Hanka Sowińska, (Fi)

Infekcje sezonowe w natarciu [wideo, poradnik]

Jadwiga Aleksandrowicz, Hanka Sowińska, (Fi)

Najwięcej jest zachorowań grypopodobnych. Są też dwa przypadki świńskiej grypy!

Sezon na grypę i zakażenia grypopodobne w pełni. W poradniach nadzwyczajna frekwencja. Do szpitali trafiają pacjenci z powikłaniami po grypie. W ostatnich dniach w Kujawsko-Pomorskiem odnotowano dwa przypadki wirusa świńskiej grypy - w Aleksandrowie Kujawskim i w Inowrocławiu.

29 stycznia w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy, w jednym z wymazów pobranych od pacjentki z powiatu aleksandrowskiego, stwierdzono obecność wirusa AH1N1.

- To nie jest nadzwyczajna sytuacja. Co pewien czas mamy do czynienia z tym wirusem - uspokaja Michał Adamczyk, rzecznik prasowy wojewódzkiego sanepidu.

Zapewnia, że nie ma żadnego specjalnego postępowania w stosunku do otoczenia osoby zarażonej wirusem. - Zalecenia są takie same, jak przy zwykłej grypie - przypomina rzecznik.

W Powiatowym Szpitalu w Aleksandrowie Kujawskim rozdzwoniły się wczoraj telefonu z pytaniami, czy pacjentka leży w tej placówce. - Nikt taki do nas nie trafił - zapewnił nas dyrektor Mariusz Trojanowski.


Na świńską grypę można się zaszczepić. "To najlepsza ochrona"/TVN24/x-news

Od rana odbierano także telefony w biurze powiatowego inspektora sanitarnego w Aleksandrowie Kujawskim.

Lek. med. Ewa Jankowska tłumaczyła, że miała zgłoszenie telefoniczne o potwierdzonym wirusie i czeka na oficjalne, pisemne potwierdzenie.

Powtórzyła to, co usłyszeliśmy od rzecznika WSSE: że w takiej sytuacji nie ma specjalnych procedur, a przypadek pacjentki z potwierdzonym wirusem AH1N1 traktowany jest tak samo jak każdego pacjenta z innym wirusem grypy.

Inowrocławski sanepid potwierdza, że w mieście odnotowano jeden przypadek świńskiej grypy. Zarażona nią osoba przebywa w Szpitalu Wielospecjalistycznym im. dr. Ludwika Błażka.

- Pacjent znajduje się w izolatce. Otrzymuje odpowiednie leki. Prawdopodobnie jego stan zdrowia się poprawia - mówi Agnieszka Trywiańska, rzeczniczka sanepidu.

Zdaniem dr. Zenona Lewickiego, lekarza naczelnego szpitala, nie ma powodu do paniki. - Jeden przypadek nie oznacza dla szpitala ani jego pozostałych pacjentów dużego problemu - zapewnia.

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę, warto się szczepić. Można to zrobić nawet w tym okresie.

Pytaliśmy w kilku przychodniach, czy są chętni. - Są, ale nie mamy już szczepionek i mieć nie będziemy - usłyszeliśmy w toruńskiej poradni Hipo- krates. - Jest natomiast mnóstwo pacjentów z chorobami górnych dróg oddechowych. Tak jest od kilku dni.

Szczepionki nie ma też Poradnia „Górzyskowo” w Bydgoszczy.

- Niestety, od jakiegoś czasu zgłasza się dużo pacjentów z różnymi infekcjami - powiedziano nam w rejestracji.

Dotąd w kraju odnotowano jeden przypadek zgonu. W Krakowie zmarł pacjent, u którego wykryto wirusa AH1N1.

Nie lekceważ grypy

Półtora miliona zachorowań

Współpraca: Hanka Sowińska, (Fi)

Jadwiga Aleksandrowicz, Hanka Sowińska, (Fi)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.