Imponująca kolekcja, czyli u nas padł Rekord Polski

Czytaj dalej
Fot. Fundacja [/quot/]Ocalony świat[/quot/]
Karolina Rokitnicka

Imponująca kolekcja, czyli u nas padł Rekord Polski

Karolina Rokitnicka

Prezes Fundacji „Ocalony Świat” Tomasz Curyło ustanowił rekord Polski w kategorii „Największa prywatna kolekcja głazów narzutowych”.

Fundacja działa od grudnia. Jej celem jest ochrona przyrody i ratowanie przed zniszczeniem głazów narzutowych. Organizacja podejmuje działania, których efektem ma być stworzenie parku petrograficznego w Kowalewie Pomorskim. Założyciel fundacji przygodę z kolekcjonerstwem zaczął od zbierania starych przedmiotów, w szkole podstawowej. W 2007 roku zaczął się interesować gelologią i gromadzić duże głazy narzutowe o ciekawej strukturze, kształcie i barwie. Powstała fundacja i pomysł na „skalny” park. Pan Tomasz w weekend ustanowił rekord Polski w kategorii „Największa prywatna kolekcja głazów narzutowych”. Zakwalifikowanych zostało 150 głazów. Najmniejsze ważyły tonę, te najbardziej okazałe nawet 20 ton.

- Próba polegała stwierdzeniu przez sędziego ilości głazów narzutowych, których obwód w najszerszym miejscu przekracza 2m. Kolekcja znajduje się na terenie tworzonego Parku Petrograficznego w kilku większych skupiskach. Każdy głaz został dokładnie zmierzony i policzony. Wszystkie z zakwalifikowanych głazów spełniły wytyczne. Rekord został potwierdzony oficjalnym certyfikatem - informuje Przemysław Humięcki, dyrektor fundacji.

W skład kolekcji wchodzą nie tylko głazy narzutowe, ale też kamienie młyńskie i przedmioty użytkowe z kamienia. Wszystkie znalezione w okolicznych miejscowościach.

- Naszym celem jest, aby unikatowy na skalę europejską zbiór ocalonych przez zniszczeniem głazów narzutowych, kamieni młyńskich oraz elementów architektury kamiennej mógł służyć jako źródło wiedzy dla szkół, uczelni i tysięcy pasjonatów - zaznacza pan Tomasz.

Karolina Rokitnicka

Dziennikarstwo to nie tylko moja praca, ale także pasja. Szczególnie bliskie mi sprawy lokalne, dotyczace Golubia-Dobrzynia i okolic, samorządowe, oświatowe, kultura, politykaLubię analizę danych, m. in. rankingów inwestycyjnych czy wyników edukacyjnych, a także materiały interwencyjne. W codziennej pracy bardzo cenię kontakt z drugim człowiekiem, dynamiczność, możliwość uczenia się i poznawania zagadnień, które są dla mnie zupełnie nieznane, jak np. sport czy rolnictwo :-). Dziękuję moim instruktorom za pomoc w poruszaniu się po tych niezbadanych dla mnie obszarach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.