Imponująca kolekcja, czyli u nas padł Rekord Polski

Czytaj dalej
Fot. Fundacja [/quot/]Ocalony świat[/quot/]
Karolina Rokitnicka

Imponująca kolekcja, czyli u nas padł Rekord Polski

Karolina Rokitnicka

Prezes Fundacji „Ocalony Świat” Tomasz Curyło ustanowił rekord Polski w kategorii „Największa prywatna kolekcja głazów narzutowych”.

Fundacja działa od grudnia. Jej celem jest ochrona przyrody i ratowanie przed zniszczeniem głazów narzutowych. Organizacja podejmuje działania, których efektem ma być stworzenie parku petrograficznego w Kowalewie Pomorskim. Założyciel fundacji przygodę z kolekcjonerstwem zaczął od zbierania starych przedmiotów, w szkole podstawowej. W 2007 roku zaczął się interesować gelologią i gromadzić duże głazy narzutowe o ciekawej strukturze, kształcie i barwie. Powstała fundacja i pomysł na „skalny” park. Pan Tomasz w weekend ustanowił rekord Polski w kategorii „Największa prywatna kolekcja głazów narzutowych”. Zakwalifikowanych zostało 150 głazów. Najmniejsze ważyły tonę, te najbardziej okazałe nawet 20 ton.

- Próba polegała stwierdzeniu przez sędziego ilości głazów narzutowych, których obwód w najszerszym miejscu przekracza 2m. Kolekcja znajduje się na terenie tworzonego Parku Petrograficznego w kilku większych skupiskach. Każdy głaz został dokładnie zmierzony i policzony. Wszystkie z zakwalifikowanych głazów spełniły wytyczne. Rekord został potwierdzony oficjalnym certyfikatem - informuje Przemysław Humięcki, dyrektor fundacji.

W skład kolekcji wchodzą nie tylko głazy narzutowe, ale też kamienie młyńskie i przedmioty użytkowe z kamienia. Wszystkie znalezione w okolicznych miejscowościach.

- Naszym celem jest, aby unikatowy na skalę europejską zbiór ocalonych przez zniszczeniem głazów narzutowych, kamieni młyńskich oraz elementów architektury kamiennej mógł służyć jako źródło wiedzy dla szkół, uczelni i tysięcy pasjonatów - zaznacza pan Tomasz.

Karolina Rokitnicka

Praca w mediach to moja pasja. Przez wiele lat zajmowałam się dziennikarstwem informacyjnym, wydarzeniowym, przygotowywaniem relacji, przeprowadzaniem interwencji. Szczególnie bliskie mi są sprawy lokalne, dotyczące Golubia-Dobrzynia, samorządowe, kultura, politykaLubię analizę danych, m. in. rankingów inwestycyjnych. Bardzo cenię kontakt z drugim człowiekiem, dynamiczność, możliwość uczenia się, zmian i poznawania zagadnień, które są dla mnie zupełnie nieznane, jak np. sport czy rolnictwo :-). 


Od grudnia 2022 roku pracuję w dziale SEO, głównie na szczeblu regionalnym i krajowym. Mam też wydarzeniowe dyżury w województwie, przygotowując informację o wypadkach czy utrudnieniach w regionie.  Ponadto zdarza mi się przygotowywać informacje lokalne z Golubia-Dobrzynia, które trafiają na portal Nasze Miasto Golub-Dobrzyń oraz Gazeta Pomorska/Golub-Dobrzyń.


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.