Ile zapłacimy za wygodę?

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Szymczak
(MO, KR)

Ile zapłacimy za wygodę?

(MO, KR)

Rynek usług związanych ze sprzątaniem dynamicznie się rozwija, także w Toruniu. Firma czy osoba, cena, zaufanie, dostępność terminów - to tylko część kryteriów wyboru usługi

Porządki to dla wielu osób zadania, którym nie są w stanie podołać. Nie lubią, nie mają czasu, motywacji, przeszkadza stan zdrowia, odległość … Usługi związane ze sprzątaniem cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jak wybrać ludzi, których wpuszczamy do swojego domu?

Jednym z podstawowych kryteriów wyboru jest cena. Jednorazowa usługa będzie droższa od stałego zlecenia. - Przy umowie na cały rok, gdy w grę wchodzi cotygodniowe sprzątanie średniego mieszkania, będzie to kosztowało 240-320 zł miesięcznie. Dwa razy w roku myte będą okna, a raz do roku - profesjonalnie wyczyszczone dywany - oferuje jedna z toruńskich firm, która wystawia rachunki.

Okazuje się, że gdybyśmy skorzystali z usług indywidualnych, z ogłoszenia w internecie, to stawki są podobne. Możemy zaoszczędzić około 50 zł miesięcznie. - Za sprzątanie mieszkania do 60 metrów kwadratowych, gdy będzie pod moją opieką, płaci się co miesiąc 200-250 zł. Co tydzień ogarniam, a okna będą robione wedle potrzeby. Ale najpierw muszę na miejscu ocenić, jak to wygląda - mówi torunianka, która świadczy usługi nie wystawiając faktur.

Wpływ na cenę ma także stan mieszkania. Im bardziej zapuszczone, tym więcej zapłacimy za pierwsze usługi. - Cenę podnoszą sprzęty i elementy od dawna zaniedbywane, np. zatłuszczone piekarniki i podobne sprzęty. Zdarzają się mieszkania i domy z bardzo zapuszczonymi łazienkami i ubikacjami. W takich przypadkach również cena rośnie - informuje pani Marta, zajmująca się zawodowo sprzątaniem.

Wśród klientów są też osoby, które nie chcą kompleksowego sprzątania, a jedynie jedną usługę. Najczęściej to mycie okien i pranie dywanów. Cena zależy od nakładów pracy. Wyczyszczenie okien z plastikową ramą zajmuje zdecydowanie mniej czasu nić starych, z drewnianymi ramami, rozkręcanych. Ważny jest też dostęp do szyb. Te na wyciągniecie reki wymagają mniej wysiłku niż okna dachowe albo na dużych wysokościach.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, firmy sprzątające mają w swej ofercie jednorazowe usługi, np. po remoncie czy nawet pożarze. Godzinę pracy jednej osoby przy sprzątaniu po remoncie średnio firmy w Toruniu wyceniają na 35 zł netto. Za godzinne sprzątanie specjalistycznym sprzętem parowym, np. fug, kafli, kabin prysznicowych, zapłacimy około 50 złotych netto. Podobnie jest przy czyszczeniu dywanów. Uporządkowanie domu w sytuacji ekstremalnej, wyceniane jest indywidualnie ze zleceniodawcami.

Przy sprzątaniu wycenianym godzinowo, panie z ogłoszenia swoje usługi wyceniają na 10-25 zł. Firmy maja stawki na poziomie 35-40 zł przy sprzątaniu standardowym wykonywanym przez jednego pracownika,

Na ceny wpływa ma m.in. metraż, rodzaj powierzchni, częstotliwości sprzątania oraz rodzaj środków czystości, urządzeń czyszczących, materiałów eksploatacyjnych, które używane są do wykonania zleconego zadania.

Cena to jednak tylko jedno z kryteriów, wybrania firmy sprzątającej. Niezwykle ważne jest zaufanie do ludzi, którym dajemy klucze do mieszkania, w którym często pozostawiamy cenne przedmioty, osobiste rzeczy, zwierzęta czy dzieci. Dlatego warto wybrać osoby z polecenia. Trzeba też zwrócić uwagę na posiadany przez nich sprzęt czy środki do czyszczenia. Ważna jest także dostępność usług. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się terminy od czwartku do soboty. Po wykonaniu usługi, oceniamy jej jakość i czas realizacji.

(MO, KR)

(MO, KR)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.