IKEA w Bydgoszczy skończyła właśnie rok [archiwalne zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Anna Stasiewicz-Mąka

IKEA w Bydgoszczy skończyła właśnie rok [archiwalne zdjęcia]

Anna Stasiewicz-Mąka

Dokładnie 5 sierpnia 2015 roku IKEA otworzyła swój 9. sklep w Polsce. Dziś już trudno wyobrazić sobie Bydgoszcz bez niego.

O otwarciu sklepu IKEA w Bydgoszczy mówiło się od kilkunastu lat, ale rozmowy udało się sfinalizować całkiem niedawno. Wcześniej pozostawała wycieczka od nas do Poznania albo Gdańska.

Od kamienia węgielnego do otwarcia

Kamień węgielny pod budowę bydgoskiego sklepu IKEA wmurowano we wrześniu 2014 roku. Budowa trwała niespełna rok, a 5 sierpnia 2015 roku szwedzki market z meblami i artykułami dla domu otworzył o godz. 10 podwoje dla klientów.

Zatrudnienie w bydgoskim sklepie znalazło blisko 270 osób. 85 procent pracowników pochodzi z Bydgoszczy, Torunia albo najbliższych okolic. Przyszli pracownicy byli szkoleni w innych miastach, gdzie IKEA ma już swoje sklepy.

IKEA w Bydgoszczy skończyła właśnie rok [archiwalne zdjęcia]
Dariusz Bloch Tłumy przybyły przed rokiem na otwarcie sklepu.

Klienci są z bliska, ale nie tylko

Po roku od otwarcia większość klientów to bydgoszczanie, ale nie brakuje też osób, które dojeżdżają nawet z miejscowości oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów. Widać to zresztą po rejestracjach samochodów, które parkują przed marketem.

Od 11 czerwca IKEA uruchomiła specjalny autobus, który kursuje w weekendy z Torunia przez Złąwieś Wielką do Bydgoszczy.

- Zależy nam, by nasz sklep odwiedzali również klienci z miejscowości oddalonych o nawet kilkadziesiąt kilometrów od bydgoskiego obiektu - mówi Monika Bardyga z IKEA Retail. - Z naszych danych wynika, że klient zdecyduje się na przyjazd, jeśli ma do pokonania 40-50 minut drogi.

Po zakupy z katalogiem w ręku

Mimo że sklep w Bydgoszczy funkcjonuje rok, to wciąż zdarzają się klienci, którzy odwiedzają go po raz pierwszy.

IKEA w Bydgoszczy skończyła właśnie rok [archiwalne zdjęcia]
Zjednoczone Zakłady Rowerowe "Romet" zostały powołane 15 września 1948 r. To była największa fabryka rowerów w Polsce i w Europie. Dziś na ogromnym terenie przy ul. Fordońskiej w Bydgoszczy, który niegdyś zajmowała, po "Rowerach" zostało tylko wspomnienie. W miejscu najważniejszych hal, "serca zakładu", powstała IKEA. 25 maja 1998 roku Sąd Gospodarczy w Bydgoszczy ogłosił upadek Zakładów Rowerowych "Romet". Kilka miesięcy później, w listopadzie, z taśm zjechał ostatni rower.

Za 3 tygodnie będzie dostępny nowy katalog IKEA, tymczasem popularność tego sprzed roku przeszła najśmielsze oczekiwania samych pracowników. - Klienci przychodzili do nas z katalogiem w ręku, często z zakreślonymi konkretnymi produktami - opowiada Monika Bardyga.

Puszki i żarówki, czyli środowisko w cenie

Szwedzi są znani z zamiłowania do ochrony środowiska, nic więc dziwnego, że IKEA Bydgoszcz zorganizowała w kwietniu akcję zbiórki elektroodpadów i surowców wtórnych. Łącznie udało się zebrać 25 kg puszek aluminiowych, 32 kg butelek PET, 45 kg świetlówek, 185 kg zużytych baterii, tonę makulatury oraz ponad dwie tony elektroniki!

- IKEA Bydgoszcz to doskonały partner, z którym miasto współpracuje i liczę, że będzie współpracować nadal na wielu płaszczyznach - mówi „Pomorskiej” Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. - Dzięki IKEA przebudowany został węzeł komunikacyjny na skrzyżowaniu ul. Fordońskiej z Rejewskiego i Skandynawską. To przy sklepie IKEA powstała druga w mieście komercyjna stacja Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego. To w końcu Bydgoszcz została pierwszym w Polsce miastem, w którym IKEA wdrożyła projekt wyposażenia wybranych placówek edukacyjno-wychowawczych w energooszczędne oświetlenie LED, przekazując pięciu placówkom prawie 1400 żarówek - zwraca uwagę prezydent Bruski. - Sklepowi IKEA Bydgoszcz gratulujemy pierwszego roku działania i życzymy rosnącej liczby klientów.

IKEA w Bydgoszczy skończyła właśnie rok [archiwalne zdjęcia]
Andrzej Adamski Biurowiec przy ulicy Fordońskiej 246 i fragment jednej z hal z charakterystycznym znakiem firmy. Dziś na ogromnym terenie przy ul. Fordońskiej, który niegdyś zajmowała, po "Rowerach" zostało tylko wspomnienie. W miejscu najważniejszych hal, "serca zakładu", powstała IKEA.

Świętowanie pierwszych urodzin w Bydgoszczy rozpoczęto już w piątek. Nie mogło oczywiście zabraknąć urodzinowego tortu. A jak urodziny, to również kartki z życzeniami. I to wcale nie takie mailowe, a wysłane z tradycyjnych skrzynek.

IKEA przygotowała też prezent dla mieszkańców. W kilku punktach Bydgoszczy oraz w Toruniu i Inowrocławiu stanęły ogromne sofy - 6-krotnie większe od tradycyjnych. Każda w kolorze nawiązującym do otoczenia.

Sofy będą stały przez najbliższe 3 miesiące, a za zrobienie sobie na niej zdjęcia czekają nagrody.

Anna Stasiewicz-Mąka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.