I dzieci, i seniorów w swoje mury przyciąga muzeum w Grudziądzu. Istnieje już 135 lat!

Czytaj dalej
Fot. Gerard Szukay
(DD)

I dzieci, i seniorów w swoje mury przyciąga muzeum w Grudziądzu. Istnieje już 135 lat!

(DD)

Grudziądzkie muzeum skończyło właśnie 135 lat. Jest jedną z najstarszych takich placówek w regionie. A niebawem w mieście powstać mają dwie nowe instytucje, które także będą prowadziły działalność edukacyjno-kulturalną.

- W czerwcu minęło 135 lat od oficjalnego otwarcia Miejskiego Muzeum Starożytności, które swoją siedzibę miało w nieistniejącym już skrzydle Pałacu Opatek. Fakt ten ustanowił, że dzisiaj nasza instytucja może pochwalić się jedną z najstarszych metryk wśród instytucji kultury na terenie Pomorza Nadwiślańskiego - podczas jubileuszowej uroczystości mówiła Wioletta Pacuszka, dyrektor Muzeum im. ks. dra Władysława Łęgi w Grudziądzu. - Z niewielkiego zbioru zabytków gromadzonych przez ówczesnych pasjonatów starożytności na przełomie XIX i XX wieku, powiększanych sukcesywnie w okresie międzywojennym, dzisiaj nasze muzeum rozwinęło się w placówkę o wielu działach, w których historia przekracza granice historii miasta i naszego regionu.

Zróżnicowana oferta

Grudziądzkie muzeum prowadzi bardzo szeroką działalność. Podczas uroczystości podsumowano ostatnich pięć lat.

W tym czasie placówka zorganizowała 77 wystaw. Były to ekspozycje o zróżnicowanej tematyce. Największa z nich jest poświęcona historii grudziądzkiego Centrum Wyszkolenia Kawalerii. Na wystawach prezentowano twórczość grudziądzkich artystów, m.in. Cezarego Kopika i Klary Stolp, memy Marty Frej, a także wszechstronną działalność Salvadora Dalego.

Dziś Muzeum im. dra. Łęgi jest jedyną taką placówką w Grudziądzu, ale w przyszłości powstać mają dwie nowe instytucje prowadzące działalność edukacyjno-kulturalną. O szczegółach - w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 54% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
(DD)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.