Honorowi obywatele Inowrocławia. Poznamy ich bliżej [infografika]

Czytaj dalej
Fot. Dominik Fijałkowski
Janusz Brodziński

Honorowi obywatele Inowrocławia. Poznamy ich bliżej [infografika]

Janusz Brodziński

To cenna inicjatywa miłośników Inowrocławia. Ukażą się drukiem biogramy postaci szczególnie ważnych dla miasta.

Towarzystwo Miłośników Miasta Inowrocławia przygotowuje wydanie zestawu obszernych biogramów wszystkich dwunastu Honorowych Obywateli Miasta Inowrocławia.

Tytuły honorowych obywateli przyznaje się rzadko i zwykle głównie wtedy prezentuje się bliżej biogramy i okoliczności uzasadniające to nadanie. Towarzystwo Miłośników Miasta Inowrocławia, w trosce o pełniejszy zakres wiedzy o tych osobach, postanowiło wydać drukiem aktualnie pełny zestaw ich biogramów.

Honorowi Obywatele Inowrocławia
Create your own infographics

- W zbiorze tym znajdą się bardzo obszerne, do jednego arkusza autorskiego, sylwetki, obejmujące szeroki zakres życia i dokonań, uhonorowanych tym tytułem ludzi. Autorami są znawcy i badacze, głównie historycy, a redaktorem naukowym całości jest inowrocławianin, prof. dr Stanisław Roszak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pierwsza połowa tekstów jest już prawie gotowa do druku. W sfinansowaniu jej wydania pomogą nam częściowo władze miejskie. Drugą połowę planujemy na przyszły rok - mówi Tadeusz Chęsy, prezes TMMI.

Wśród honorowych obywateli naszego miasta znaleźli się nie tylko Polacy.

Przyznawanie tego wyróżnienia rozpoczęto w 1915 roku. Polska była wtedy jeszcze pod zaborami i pierwsze tytuły - „za zasługi wojenne”, pruski samorząd Inowrocławia przyznał niemieckim feldmarszałkom, dowodzącym operacjami w I wojnie światowej Augustowi von Mackensenowi (1915 r.) i Paulowi von Hindenburgowi (1916), późniejszemu prezydentowi Republiki Weimarskiej. Rzetelność historyczna nie pozwala pominąć ich w tym wydawnictwie.

W okresie międzywojennym godnością tą uhonorowano:

Po wojnie tytuł ten otrzymali:

Autor: Janusz Brodziński

Janusz Brodziński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.