Hodują zagrożone gatunki

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
(JWN)

Hodują zagrożone gatunki

(JWN)

W połowie maja ZOO wzbogaci się o kolejne zwierzę. Z Berlina przyjedzie samiec takina miszmi. Ogród przyciąga dużą liczbę gości. W 2015 roku odwiedziło go ponad 81 tysięcy osób.

Osoby, które przez ostatnich kilka lat nie odwiedzały placówki na Bydgoskim Przedmieściu, teraz mogą być mocno zaskoczone. Zoo przeszło kompleksową rewitalizację, a zwierzęta dostały nowoczesne wybiegi.

O wiele przyjaźniejsze dla zwiedzających - w tym niepełnosprawnych - są również schody oraz alejki. Na terenie ogrodu powstał plac także zabaw, wiata dydaktyczna i fontanna.

Działa tam również galeria, w której obecnie oglądać można ekspozycję okazów chronionych Konwencją CITES zajętych przez Służbę Celną podczas próby ich nielegalnego przywozu do kraju. To między innymi: koralowce, muszle, wyroby ze skóry węży, spreparowane krokodyle, futro z wilka, skóra z niedźwiedzia, wyroby z kości słoniowej.

- Już od pewnego czasu jesteśmy nastawieni na hodowlę gatunków rzadkich, zagrożonych wyginięciem. To stało się niejako naszym znakiem szczególnym - mówi Beata Gęsińska, dyrektorka Ogrodu Zoobotanicznego. - Żeby dostać takie zwierzęta trzeba spełnić wiele rygorystycznych warunków. Zgodę na to, by lwiatki złotogłowe, miniaturowe małpki, mogły u nas zamieszkać musiał wydać m.in. rząd Brazylii, gdzie występują one w naturze.

Lwiatki złotogłowe to piękne zwierzęta z czarnym futrem pokrywającym większą część ciała. Ich łapy i głowa mają złoty odcień, co nadaje małpkom niesamowity wygląd. Charakterystycznym znakiem są duże kły i bardzo długi ogon. W naturalnym środowisku, którym są deszczowe lasy Brazylii, przydaje im się on do skakania po drzewach. Lwiatki uwielbiają owoce i insekty, od czasu do czasu nie pogardzą też ślimakiem czy pająkiem. Są kolejnym po małpkach miko czarnych ginącym na ziemi gatunkiem, który powierzono toruńskiemu ogrodowi.

- Nasze zoo jest najmniejsze w Polsce, ale jak widać wielkość nie zawsze ma znaczenie - mówi Szczepan Burak, szef Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia. - To miejsce, które ma magiczną atmosferę i gdzie naprawdę można wypocząć. Warto podkreślić, że oprócz działalności hodowlanej ogród prowadzi także bardzo cenną działalność edukacyjną. Odbywają się tu cykliczne imprezy, które przyciągają prawdziwe tłumy.

W połowie maja do ogrodu trafi długo wyczekiwany samiec takina miszmi. Zwierzę przyjedzie do Torunia z Berlina. Wcześniej dyrekcji zoo proponowano samca tego samego gatunku z Majorki, ale ogród nie udźwignąłby ogromnych kosztów transportu. Zwierzę z Niemiec dołączy do dwóch samic, które wcześniej przyjechały z Łotwy. Ojczyzną tych kopytnych są podnóża Himalajów.

To niejedyna nowość w ogrodzie na Bydgoskim Przedmieściu. Jeszcze w maju zacznie tam działać nowoczesny system ukierunkowany na niewidomych i słabowidzących gości. Przy każdym wybiegu i przy ważniejszych okazach botanicznych staną specjalne tablice pisane alfabetem Braille’a. Będą też głosowe komunikaty na temat zwierząt i roślin. To nowatorskie rozwiązanie w skali całego kraju.

Pod koniec kwietnia w zoo odbyła się uroczystość, podczas której dyrekcja i pracownicy ogrodu podziękowali swoim sponsorom. Chodzi o firmy, które objęły honorowe patronaty nad różnymi gatunkami zwierząt. To m.in. Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych, Uzdrowisko Ciechocinek, Polski Cukier czy MPO.

- Mamy pod opieką stado surykatek. Te zaczęły się rozmnażać na potęgę od momentu, kiedy zostaliśmy ich sponsorem. To chyba dobry znak - cieszy się Piotr Rozwadowski, prezes toruńskiego MPO.

Ogród Zoobotaniczny czynny jest codziennie w godz. 10- 19. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 9 zł, dla dziecka (ulgowy) - 6 zł. Za tę cenę można spędzić w klimatycznym zoo cały dzień. Największe atrakcje ogrodu to lemury katta, surykatki, dwa niedźwiedzie himalajskie, karakale i kangury. Na szczególną uwagę zasługuje też egzotyczna ptaszarnia oraz herpetarium z gadami i małpkami.

Autor: (JWN)

(JWN)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.