Roman Laudański

Hitlerowskie mundury dostępne od ręki. Każdy może mieć mundur SS [wideo]

Rekonstruktorzy podczas święta Twierdzy Chełmno (2012 r.). Trzeba odtworzyć obie strony. Fot. Roman Laudański Rekonstruktorzy podczas święta Twierdzy Chełmno (2012 r.). Trzeba odtworzyć obie strony.
Roman Laudański

Rekonstruktorzy historyczni w całej Polsce występują w mundurach SS i Wehrmachtu (również w mundurach sowieckich). Każdy może sobie zamówić i kupić taki mundur, także neonaziści świętujący urodziny Hitlera.

- W Niemczech nie można nawet kupić modeli samolotów do sklejania ze swastykami, oni wyrugowali ten symbol z przestrzeni publicznej - zauważa dr Patryk Tomaszewski, politolog z UMK w Toruniu. - W Polsce podeszliśmy do tego zbyt łagodnie i widzimy te symbole, mundury wykorzystywane przez grupy rekonstrukcyjne, które trochę wczuwają się i w jakimś sensie utożsamiają z „bohaterami” odtwarzanych narracji.

- Czy filatelistom należy zakazać zbierania i handlu hitlerowskimi znaczkami z tych czasów? A kolekcjonerom pamiątek? - pyta prof. Aleksander Lasik.

Więcej w pełnej wersji artykułu. Zapraszamy do czytania!

Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Roman Laudański

Nieustającą radością w pracy dziennikarskiej są spotkania z drugim człowiekiem i ciekawość świata, za którym coraz trudniej nam nadążyć. A o interesujących i intrygujących sprawach opowiadają mieszkańcy najmniejszych wsi i największych miast - słowem Czytelnicy "Gazety Pomorskiej"

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.