Historia żołnierza w depozycie złożona

Czytaj dalej
Fot. materiały Archiwum Akt Nowych w Warszawie
Hanka Sowińska

Historia żołnierza w depozycie złożona

Hanka Sowińska

Bliscy Teodora Lewandowskiego z Chełmży, urodzonego w 1924 r. żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, powinni pilnie skontaktować się z Archiwum Akt Nowych w Warszawie.

Pamiątki po zmarłym uczestniku II wojny światowej Teodorze Lewandowskim to jeden z prawie 4,3 tys. depozytów, które po latach starań powróciły do Polski z Wielkiej Brytanii. Wyjątkowy materiał jest przechowywany w Archiwum Akt Nowych i Wojskowym Biurze Historycznym.

Obie placówki liczą, że upowszechnienie informacji o niezwykłych depozytach sprawi, iż odezwą się rodziny żołnierzy, którzy walczyli na Zachodzie.

- Jest to dotknięcie po latach historii wujka, stryjka czy dziadka, który był na Zachodzie i nie wrócił. Można obejrzeć pozostawione przez niego zdjęcia, przeczytać listy i zapiski w notesiku, zobaczyć modlitewnik, jakiego używał, dotknąć zegarka - mówił dr Tadeusz Krawczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych.

Przejrzeliśmy wykaz ponad 4 tysięcy depozytów i znaleźliśmy w nim prawie 60 nazwisk żołnierzy, którzy pochodzili z obecnego województwa kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Są m.in. depozyty po żołnierzach z Bydgoszczy, Torunia, Włocławka, Chełmna, Chełmży, Grudziądza, Chojnic, Mogilna, Strzelna, Wąbrzeźna, Czerska, Dąbrowy Biskupiej, Bysławka, Pruszcza czy Gruty.

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.