Historia żołnierza w depozycie złożona

Czytaj dalej
Fot. materiały Archiwum Akt Nowych w Warszawie
Hanka Sowińska

Historia żołnierza w depozycie złożona

Hanka Sowińska

Bliscy Teodora Lewandowskiego z Chełmży, urodzonego w 1924 r. żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, powinni pilnie skontaktować się z Archiwum Akt Nowych w Warszawie.

Pamiątki po zmarłym uczestniku II wojny światowej Teodorze Lewandowskim to jeden z prawie 4,3 tys. depozytów, które po latach starań powróciły do Polski z Wielkiej Brytanii. Wyjątkowy materiał jest przechowywany w Archiwum Akt Nowych i Wojskowym Biurze Historycznym.

Obie placówki liczą, że upowszechnienie informacji o niezwykłych depozytach sprawi, iż odezwą się rodziny żołnierzy, którzy walczyli na Zachodzie.

- Jest to dotknięcie po latach historii wujka, stryjka czy dziadka, który był na Zachodzie i nie wrócił. Można obejrzeć pozostawione przez niego zdjęcia, przeczytać listy i zapiski w notesiku, zobaczyć modlitewnik, jakiego używał, dotknąć zegarka - mówił dr Tadeusz Krawczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych.

Przejrzeliśmy wykaz ponad 4 tysięcy depozytów i znaleźliśmy w nim prawie 60 nazwisk żołnierzy, którzy pochodzili z obecnego województwa kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Są m.in. depozyty po żołnierzach z Bydgoszczy, Torunia, Włocławka, Chełmna, Chełmży, Grudziądza, Chojnic, Mogilna, Strzelna, Wąbrzeźna, Czerska, Dąbrowy Biskupiej, Bysławka, Pruszcza czy Gruty.

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał \"strumieniem wieków\".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.