Halo, bomba wybuchnie! Szykują bat na głupie żarty [infografika]

Czytaj dalej
Fot. Dawid Parus
Maciej Czerniak

Halo, bomba wybuchnie! Szykują bat na głupie żarty [infografika]

Maciej Czerniak

W 2015 roku w regionie aż 121 osób usłyszało zarzuty za głupie i drogie dowcipy. Kto dzwoni na policję i mówi dla draki o podłożonej bombie? Skrzywdzeni, fanatycy i żartownisie - wylicza ekspert. Rząd chce ostrych kar.

Halo! Chciałem poinformować o ładunku wybuchowym. Nastąpi eksplozja - telefony o takiej i podobnej treści pracownicy służb, w tym policji, straży pożarnej i pogotowia odbierały w tym roku już kilkanaście razy.

Do końca marca policja w regionie skierowała do sądów 17 spraw o ukaranie autorów fałszywych alarmów bombowych i innych, podobnych „żartów”. - W całym 2015 roku z ogółu 121 spraw do sądów trafiły ostatecznie 54, a w 61 przypadkach nastąpiło odstąpienie od skierowania wniosku o ukaranie sprawców - wylicza podkomisarz Przemysław Słomski, z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Problemem chce się zająć rząd. A konkretniej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji zespół, który ma znaleźć sposób na „dowcipnisiów” podobnych tym, którzy ostatnio dla draki poinformowali o bombie na lotnisku w Modlinie.Potrzeba większych kar - informuje rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

- Specjalny zespół w MSWiA opracuje rekomendacje prawne dotyczące kwestii fałszywych alarmów. Te alarmy to bardzo wysokie koszty. W ostatnim czasie z ich powodu ewakuowano dwa lotniska - im. Chopina i lotnisko w Modlinie. Dlatego też należy wprowadzić zdecydowanie większe kary, w tym finansowe, by były dotkliwe i zniechęcały do tego typu zachowań.

Pomysł powołania specjalnego zespołu w MSWiA narodził się po głośnej sprawie z rzekomą bombą na lotnisku w podwarszawskim Modlinie. Przypomnijmy, że historia wydarzyła się 27 marca. Krótko po godzinie 21 na lotnisku odebrano telefon, w którym anonimowy mężczyzna informował o podłożonym ładunku. Strażacy i policja ewakuowali ponad 800 osób z portu lotniczego, a cztery samoloty rejsowe z Gdańska, Shannon, Bergamo i Dublina, które miały wylądować w Modlinie, skierowano na inne lotniska. Alarm okazał się fałszywy, a sprawcę udało się zatrzymać. Na przesłuchaniu przyznał się, że alarm miał być dowcipem. Pijany imprezowicz zadzwonił do portu lotniczego podczas przyjęcia urodzinowego.

Odszkodowania od 28-latka, który był autorem tego „żartu”, chce się teraz domagać przewoźnik Ryanair. Grozi mu również od pół roku do 8 lat więzienia. To najwyższa kara, jaką przewiduje kodeks karny w Polsce za tego typu czyn. Tak dotkliwa grozi jednak tylko tym sprawcom fałszywych alarmów, których działanie doprowadziło do ewakuacji.

- Gdy w sytuacji, kiedy otrzymujemy zgłoszenie, na przykład o podłożonym ładunku wybuchowym w budynku publicznym, na miejsce jadą specjaliści, stwierdzają, że alarm był fałszywy i nie następuje ewakuacja, zdarzenie jest kwalifikowane jako wykroczenie - podkreśla podkomisarz Przemysław Słomski z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Kodeks wykroczeń przewiduje za taki czyn karę aresztu, ograniczenia wolności lub grzywnę w wysokości do 1,5 tysiąca złotych.Każda interwencja policji (gdy nie dochodzi do ewakuacji) kosztuje mniej więcej 800 złotych. Do tego dochodzą koszty dojazdu na miejsce pogotowia oraz straży pożarnej.

- Sprawcy nie mają pojęcia, że każdego, kto zgłasza fałszywy alarm, można ustalić. Można też wytypować z wielką dokładnością, skąd dzwonił - mówi jeden z bydgoskich policjantów.

Tak się też stało, kiedy w sylwestrową noc pracownicy hipermarketu w Bydgoszczy zostali poinformowani o podłożonym tam ładunku. Gdy alarm okazał się fałszywy, policja namierzyła sprawcę. Był nim pijany 34-letni mieszkaniec Mogilna. Trafił przed sąd.

- Są cztery grupy osób, które wywołują fałszywe alarmy. To ci, którzy mają jakiś cel, na przykład odwołanie sprawy w sądzie, czują się skrzywdzeni przez instytucje państwowe, tzw. bombo-mani, którzy odczuwają podniecenie, satysfakcję, oglądając służby w akcji, oraz typowi żartownisie - mówi Andrzej Mroczek, były policjant Wydziału do walki z Terrorem Kryminalnym i specjalista ds. bezpieczeństwa Uniwersytetu SWPS. - Uważam, że obecnie obowiązujące kary są i tak wysokie. Skoro obecnie perspektywa lat za kratami nie odstrasza sprawców, to dalsze zaostrzanie prawa absolutnie nic nie zmieni.

Nieuzasadnione wezwanie służb
Create bar charts

JAK POSTĘPOWAĆ W SYTUACJACH ZAGROŻENIA "INCYDENTEM BOMBOWYM"

Możesz przygotować się na wypadek powstania tego typu zagrożenia w budynku użyteczności publicznej, tzn.:

Jeżeli jesteś osobą, która przyjęła zgłoszenie o podłożeniu ładunku wybuchowego lub ujawniła przedmiot niewiadomego pochodzenia, co do którego istnieje podejrzenie, że może on stanowić zagrożenie dla osób i mienia, powinieneś ten fakt zgłosić:

Informacji takiej nie należy przekazywać niepowołanym osobom, gdyż jej niekontrolowane rozpowszechnienie może doprowadzić do paniki i w konsekwencji utrudnić przeprowadzenie sprawnej ewakuacji osób z zagrożonego miejsca.

Zawiadamiając Policję należy podać następujące informacje:

Ogłoszenie alarmu bombowego oraz procedury postępowania w czasie zagrożenia bombowego:

Jak powinieneś zachować się po otrzymaniu informacji o podłożeniu lub groźbie podłożenia "bomby":

Powyższe procedury obowiązują także we wszystkich rodzajach transportu publicznego.

Maciej Czerniak

W Gazecie Pomorskiej zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Podejmuję sprawy z kręgu dziennikarstwa śledczego, najczęściej dotyczące tego, co dzieje się na styku władz publicznych z sektorem prywatnym. Z wykształcenia jestem polonistą, a tym, co w mojej pracy najbardziej mnie pociąga i codziennie zadziwia, jest fakt, że najciekawsze historie zawsze pisze życie. Bywają bardziej niezwykłe od scenariuszy filmów. Nie tylko sensacyjnych. Nie zamykam się jednak w tematyce prawno-kryminalnej. Interesuje mnie wszystko, co wiąże się z przemianami społecznymi - od polityki przez prawo do nowych technologii.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.