Hala targowa - nowa bydgoska marka?

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Hanna Walenczykowska /AS/JP

Hala targowa - nowa bydgoska marka?

Hanna Walenczykowska /AS/JP

Oranżeria, kwiaty w zimowym ogrodzie, sprzęt służący do uprawy roślin, „snujący się” między długimi stołami jazz, dobra kuchnia, galeria sztuki nowoczesnej - jaką chcą Państwo mieć halę?

Zabytkową halę u zbiegu ulic Magdzińskiego i Podwale miasto kupiło w 2016 roku od Bydgoskiej Spółdzielni Spożywców za pięć milionów złotych. Wcześniej, przez dziesięciolecia hala była handlowym sercem Bydgoszczy, także w czasach PRL-u.

Krew na podłodze, gołębie w rosole

- Pamiętam krew płynącą rowkami, wyżłobionymi w podłodze piwnicznego korytarza. Tam była tania jatka i zdarzało się, że zwierzęta zabijano na miejscu - wspomina pewna bydgoszczanka. - Kiedy miałam kilka lat, mama zabierała mnie tam na zakupy, bo to było jedyne miejsce w mieście, w którym można było otrzymać świeże mięso, warzywa prosto z pola oraz tuszki gołębi lub wron. Mama robiła z nich rosół dla babci...

Niestety, wraz z rozwojem sieci handlowych hala stopniowo traciła na znaczeniu. Zamiast mięsem, zaczęto handlować w niej m.in. odzieżą, owocami, warzywami, płytami i zabawkami. Zamiana asortymentu nie przyniosła oczekiwanych profitów. Bydgoska Spółdzielnia Spożywców postanowiła halę sprzedać i tak, po kilku nieudanych przetargach, kupiło ją miasto.

Miasto czeka na propozycje

Do ostatniego dnia kwietnia prowadzone są konsultacje społeczne - miasto czeka na propozycje zagospodarowania zabytku.

- Pomysły zgłoszone przez mieszkańców podczas konsultacji społecznych będą przedmiotem prac komisji, złożonej m.in. z ekspertów, naukowców, urbanistów i przedstawicieli organizacji pozarządowych - zapowiada Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy. - W momencie rozpoczęcia prac przez komisję przygotujemy raport, w którym upublicznimy wszystkie propozycje mieszkańców.

Urząd Miasta Bydgoszczy nie ujawnia jeszcze ani liczby, ani treści złożonych przez bydgoszczan propozycji. Nie prowadzi na razie powszechnej dyskusji. Szkoda, bo taka społeczna burza mózgów mogłaby zrodzić oryginalne propozycje.

W dalszej części artykułu przeczytasz:

 • co może powstać w Hali targowej
 • jakie miejskie inwestycje zabytkowych obiektów są realizowane w Bydgoszczy
Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Hanna Walenczykowska /AS/JP

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.