Gruźlica pod kontrolą

Czytaj dalej
Fot. Jacek Babicz / Polskapresse
Łukasz Ernestowiczlukasz.ernestowicz@pomorska.pl

Gruźlica pod kontrolą

Łukasz Ernestowiczlukasz.ernestowicz@pomorska.pl

- Nie ma zwiększonej zachorowalności - zapewnia grudziądzki „sanepid”.

- Czy Grudziądz jest jakimś „zagłębiem” zachorowalności na gruźlicę? Słyszałam, że choruje na nią tutaj więcej osób niż w innych miastach czy powiatach. Czy to prawda? - mówi Czytelniczka, która zadzwoniła do naszej redakcji. - Czy mamy tu jakąś małą „epidemię”? Bo ludzie podają między sobą taką informację.

- Nic takiego nie ma miejsca - informuje Andrzej Banasiak, szef Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Grudziądzu. I przytacza garść statystyk.

W 2015 roku w naszym mieście na gruźlicę zachorowały 32 osoby. 25 mężczyzn i 7 kobiet. 29 osób w mieście i 3 w powiecie. 140 osób - znajomych lub bliskich chorych - zostało objętych badaniami profilaktycznymi, sprawdzającymi, czy one również nie zaraziły się gruźlicą.

Natomiast w tym roku zachorowało 14 osób, w tym 4 kobiety i jedno dziecko w wieku 15 lat. 72 osoby zostały przebadane.

Czy Grudziądz odbiega od wojewódzkich czy krajowych statystyk?

- Zachorowalność na gruźlicę u nas nie różni się znacząco od liczby stwierdzonych chorób w Bydgoszczy czy Toruniu. W przeliczeniu na liczbę mieszkańców - dodaje Andrzej Banasiak. - Również w statystykach wojewódzkich czy krajowych nie wyróżniamy się. Jesteśmy w połowie „stawki”. Trochę powyżej przeciętnej, ale absolutnie nie ma żadnych powodów do obaw.

Gruźlica to potencjalnie śmiertelna choroba. Atakuje zazwyczaj ludzi z osłabionym układem odpornościowym. Wcześnie wykryta i leczona daje 100 procentowe szanse na powrót do zdrowia.

W Grudziądzu w ostatnim czasie nie zanotowano żadnego przypadku śmiertelnego.

Łukasz Ernestowiczlukasz.ernestowicz@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.