Przemysław Decker

Grudziądzki szpital przestał płacić

Grudziądzki szpital przestał płacić Fot. archiwum
Przemysław Decker

Zaległości idą w setki tys. zł. Dostawcy próbują odzyskać pieniądze.

Odcięcie Regionalnego Szpitala Specjalistycznego od prądu mogłoby się zakończyć katastrofą, dlatego Energa na pewno się do tego nie posunie.

- Trwają rozmowy dotyczące spłaty zobowiązań wynikających z umów. Wierzymy, że zakończą się pozytywnym rezultatem dla naszej spółki oraz szpitala i jego pacjentów. Mając na uwadze rolę i znaczenie społeczne, jakie pełni szpital, nasza spółka podjęła rozmowy, aby uniknąć wyłączenia dostaw energii - informuje Adam Kasprzyk, rzecznik prasowy Grupy Energa.

Szef szpitala: - Sprawa została załatwiona

Ile szpital jest winny Enerdze za prąd? Rzecznik energetycznej spółki nie chce tego zdradzać, ale sądząc po tym, ile lecznica zużywa energii elektrycznej, zaległości na pewno nie są małe.

- Na podstawie zawartej ugody spłacamy je w ratach. W marcu Energa ostrzegła nas, że odetnie nam prąd, ale uregulowaliśmy ratę i jest już po sprawie. Następna płatność przypada na koniec kwietnia - twierdzi Marek Nowak, dyrektor szpitala.

O tym, że szpital ma problem z regulowaniem rachunków za prąd, Energa poinformowała wojewodę kujawsko-pomorskiego oraz Narodowy Fundusz Zdrowia.

- Zgodnie z procedurami poinformowaliśmy jednostkę nadzorującą i finansującą działalność szpitala o problemie wynikającym z nie realizowania umów z nami zawartych i ewentualnych tego skutkach - dodaje rzecznik prasowy Grupy Energa.

Miejskie spółki czekają na pieniądze

Szpital nie płaci także za ciepło, które dostarcza grudziądzka spółka miejska OPEC. Na 6 kwietnia zaległości wynosiły ponad 240 tysięcy złotych. Najstarsza wierzytelność powinna być przez szpital uregulowana w styczniu 2016 roku. - Jesteśmy w stałym kontakcie z dyrekcją szpitala w sprawie spłaty długu - informuje Andrzej Surma, kierownik działu marketingu spółki OPEC-System.

Jak już informowaliśmy, szpital jest także dłużnikiem grudziądzkiej spółki Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia. Lecznica za wodę i ścieki jest winna MWiO prawie 500 tysięcy złotych. - Spółka permanentnie wzywa do uregulowania zaległych płatności w formie pisemnej, elektronicznej oraz telefonicznie - informuje Małgorzata Paździor-Roclawski, rzeczniczka prasowa „Wodociągów”. I dodaje, że spółka ta naliczy szpitalowi odsetki karne w związku z nieterminowym regulowaniem zobowiązań.

Ile wyniosą odsetki? - To będzie zależało od terminu dokonania zapłaty. Na ten moment nie możemy tego określić - odpowiada Małgorzata Paździor-Roclawski.

Szpital ma problem także ze spłatą pożyczki, której udzieliła mu inna miejska spółka - Grudziądzki Park Przemysłowy.

Przemysław Decker

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.