Przemysław Decker

Grudziądzki radny Wojciech Chyła dostał stołek od PiS-u. Teraz poleci?

Radny Chyła: - Nie chcę teraz tego komentować. Ale na pewno zabiorę głos w tej sprawie. Fot. Piotr Bilski Radny Chyła: - Nie chcę teraz tego komentować. Ale na pewno zabiorę głos w tej sprawie.
Przemysław Decker

Wojciech Chyła przestanie być zastępcą kierownika KRUS-u w Grudziądzu? Chcą tego jego przełożeni. Potrzebują jednak zgody rady miejskiej.

Chyła dostał pracę w KRUS-ie dzięki członkostwu w Prawie i Sprawiedliwości. Potem jednak- jak uznali jego partyjni koledzy- przeszedł na stronę przeciwnika. Teraz więc to, co partia dała, chce odebrać.

O zgodę na rozwiązanie stosunku pracy z Wojciechem Chyłą wystąpił do szefa rady miejskiej w Grudziądzu Piotr Moskal, dyrektor oddziału regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Bydgoszczy.

Decyzja należy do radnych

Dlaczego Piotr Moskal chce, aby Wojciech Chyła pożegnał się z pracą KRUS-ie? - Nie będę tego komentował - ucina Piotr Moskal.

W piśmie do szefa rady miejskiej w Grudziądzu podkreślił jednak, że odwołanie Wojciecha Chyły „spowodowane jest koniecznością podjęcia działań mających na celu usprawnienie i poprawę jakości pracy oddziału regionalnego”.

W odpowiedzi na to pismo z inicjatywy przewodniczącego rady miejskiej przygotowano projekt uchwały zakładający, że radni nie udzielą zgody na zwolnienie Wojciecha Chyły z pracy. Głosować w tej sprawie będą podczas sesji rady miejskiej, która odbędzie 28 czerwca.

- Dyrektor oddziału regionalnego KRUS nie podał powodów planowanego odwołania Wojciecha Chyły. Moim zdaniem, nie ma podstaw, aby rada miejska wyrażała na to zgodę - mówi Arkadiusz Goszka, przewodniczący rady miejskiej.

- Uważam, że próba zwolnienia Wojciecha Chyły z pracy ma charakter typowo polityczny. Na pewno tego nie poprę - podkreśla z kolei Łukasz Kowarowski, radny i szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Grudziądzu.

A co o tym myśli sam zainteresowany?

- Teraz nie chce tego komentować. Na pewno jeszcze zabiorę głos w tej sprawie - zapewnia Chyła.

Szybki awans: z szpitala do KRUS-u

Wojciech Chyła z list PiS-u do rady miejskiej wszedł w 2014 roku. Późniejsze wygranie przez PiS wyborów parlamentarnych pozytywnie odbiło się na jego karierze zawodowej. W ubiegłym roku z pracy w szpitalu przeniósł się do KRUS-u.

Nie posiadając doświadczenia w materii ubezpieczeń i rolnictwa został zastępcą kierownika placówki terenowej KRUS-u w Grudziądzu.

Kiedy wiosną minionego roku „Pomorska” opisała awans zawodowy radnego Wojciecha Chyły, ten nawet nie zaprzeczał, że odbyło się to po linii partyjnej.

- Na różnych szczeblach następuje wymiana kadr. Z wykształcenia jestem menedżerem, poradzę sobie w KRUS-ie - mówił wówczas „Pomorskiej” radny Chyła.

Bardzo ważny głos

Chyła rzadko zabierał głos na sesjach rady miejskiej . Władz miasta i rajców z PO nie krytykował. W przeciwieństwie do innych rajców z PiS, którzy są w totalnej opozycji do prezydenta Roberta Malinowskiego i Platformy ostro krytykując to środowisko za olbrzymie zadłużenie szpitala.

Pod koniec 2016 r. prezydent chciał uzyskać zgodę rady miejskiej na zbycie części szpitala. Ta księgowa transakcja miała zdjąć z miasta obowiązek wpompowania do lecznicy ponad 35 mln zł. Opozycja nie chciała się jednak na to zgodzić. Jedno głosowanie w tej sprawie prezydent przegrał, drugie już wygrał. Dzięki głosowi Wojciecha Chyły.

- Radny Chyła został za to usunięty z partii. Zostały mu cofnięte wszelkie rekomendacje. Decyzja w sprawie zgody na jego odwołanie z pracy w KRUS-ie należy jednak do radnych - mówi Marzenna Drab, wiceminister edukacji i szefowa PiS w okręgu toruńsko-włocławskim.

Krzysztof Kosiński, radny PiS: - Pan Chyła zachował się - mówiąc delikatnie - nielojalnie, nie wiem jeszcze jak zagłosujemy. Mamy dylemat.

Przemysław Decker

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.