Grudziądzka Cytadela odsłoni przed nami kolejny fragment swojej tajemnicy [zdjęcia, oś czasu]

Czytaj dalej
Fot. Piotr Bilski
Daniel Dreyer

Grudziądzka Cytadela odsłoni przed nami kolejny fragment swojej tajemnicy [zdjęcia, oś czasu]

Daniel Dreyer

Nowe fragmenty grudziądzkiej Cytadeli wiosną zostaną udostępnione zwiedzającym. My prezentujemy je już dziś.

Grudziądzka Cytadela to wielka atrakcja dla miłośników fortyfikacji. Obiekt zbudowany przez Prusaków w latach 1776-1788, jest świetnie zachowany i wciąż służy wojsku. Obecnie mieści się w nim 13 Wojskowy Oddział Gospodarczy.

Choć obowiązuje "tajemnica wojskowa", każdego roku Cytadelę odwiedzają tysiące osób. W dni otwarte - 3 Maja i 11 listopada - oraz podczas akcji "Zdobywca Cytadeli", którą co sobotę, od wiosny do jesieni, prowadzi Stowarzyszenie "Rawelin" oraz przewodnicy PTTK.

- Zwiedzanie trwa około 2,5 godziny. Wydaje się długo, ale trasa pozwala zobaczyć co najwyżej dziesiątą część Cytadeli. Aby nasi goście mogli lepiej poczuć potęgę tego obiektu, w nowym sezonie turystycznym chcemy odsłonić przed zwiedzającymi kolejny kawałek twierdzy - zapowiada Sławomir Kosmala, szef Wojskowego Stowarzyszenia Kulturalno-Edukacyjnego "Rawelin" w Grudziądzu.

Co nowego będzie można zobaczyć? Przede wszystkim bramę północną. Kiedyś była to główna, reprezentacyjna brama twierdzy od strony wsi Parski. Dziś jest całkiem niedostępna z zewnątrz, a i na terenie twierdzy, oglądać ją mogą tylko nieliczni.
Po drodze do bramy północnej obejrzeć będzie można drugą ciekawostkę i nowy punkt na trasie wycieczek. Chodzi o "dzieło ćwiczeń pionierów".

Cóż to jest? - To schron, który został zbudowany na początku pierwszej wojny światowej, niemal dokładnie tak samo jak schrony francuskie stojące na ówczesnym froncie. Służył do ćwiczeń pruskich rekrutów, którzy przygotowywali się do zdobywania takich obiektów - mówi Mariusz Żebrowski, grudziądzki historyk, pasjonat militariów.

Podobne schrony budowano także w innych pruskich twierdzach.

- Ale ten w grudziądzkiej Cytadeli jest najlepiej zachowanym takim obiektem w całej Polsce - nie ma wątpliwości Żebrowski.

Kalendarium Cytadeli Grudziądz


Dołączenie nowych obiektów do trasy zwiedzania Cytadeli wydłuży wycieczkę po niej do około 4 godzin.

- Najpierw musimy wszystko przygotować. Dojście do schronu ćwiczebnego trzeba oczyścić z roślinności. Na niektórych odcinkach trzeba też zamontować zabezpieczenia, np. poręcze, aby chodzenie nimi było bezpieczne - mówi Sławomir Kosmala.

Pierwsi turyści przejdą tę trasę wiosną 2016 roku.

Daniel Dreyer

Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem jako student-praktykant, w grudziądzkim oddziale "Gazety Pomorskiej". I z nim jestem związany do dziś, od 1 października 2005 roku jako kierownik redakcji. Tematyka jaką podejmuję to sprawy bliskie mieszkańcom Grudziądza i okolic: to, co napełnia ich obawami albo daje nadzieję, to co ich smuci albo cieszy, to z czego są dumni albo... co wymaga zmiany, aby się nie wstydzić. Dziennikarstwo postrzegam jako misję, którą jest nie tylko stawianie pytań, ale szukanie odpowiedzi. Prywatnie jestem fanem różnorodnej, ale tylko dobrej muzyki, miłośnikiem górskiej turystyki i bardzo początkującym żeglarzem.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.